Ի՞նչ նպատակով է Հայրիկյանը մեկնել արտասահման
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանն այս օրերին գտնվում է արտասահմանում։ ԱԻՄ-ական Գագիկ Սարուխանյանից փորձեցինք ճշտել՝ անձնակա՞ն, թե այլ նպատակով է Հայրիկյանը որոշ ժամանակով մեկնել Հայաստանից։ «Այդ մարդն այնքան հանրաճանաչ մարդ է, որ ցանկացած իր շարժը ինչ-որ մի տեղ արդեն քաղաքական է, ինքն իր անձնական գործով մտնում է խանութ, արդեն նա քաղաքական դեմք է, որտեղ էլ մտնում է, իր հարցերը, մարդկանց հետ շփումը, ինքը աշխարհի որ ծայրում էր լինի, իր այցելությունը չի կարող լինել անձնական։ Բայց ես Ձեզ ասեմ, որ ինքը գրքի շնորհանդեսի առումով էլ է արտասահմանում, դա ռուսալեզու գիրք է»,-պատասխանեց Հայրիկյանի ընկերը։
Նշենք, որ նույեմբերից վերջերից Պարույր Հայրիկյանը լռում է, նա հրաժարվել է մինչեւ ապրիլի 24-ը պատասխանել լրագրողների հարցերին, քանի որ Սերժ Սարգսյանը ստորագրել է ԵՄ ասոցացման համաձայնագիրը։ Հենց այդ օրերին էլ Հայրիկյան հացադուլ էր իրականացնում։
Հայրիկյանը ԿԸՀ-ից պահանջում էր 200 հազար քաղաքացու ստորագրություն հավաքելու եւ դրա հիման վրա սահմանադրական հանրաքվե նախաձեռնելու վերաբերյալ ձեւաթուղթը, սակայն մերժում էր ստացել ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանից: Վերջինս հայտնել էր, որ քաղաքացիների ստորագրությամբ հանրաքվե անցկացնելու մասին սահմանադրական դրույթն ուժի մեջ է մտնելու 2018 թվականի ապրիլից»: Առավել մանրամասն՝ թերթի այսօրվա համարում