Թուրքիայում «գյուլենականության մեղադրանքով» ձերբակալվել է ժանդարմերիայի 25 ծառայող
Թուրքիայի անվտանգության գլխավոր տնօրինության (ոստիկանություն) ստորաբաժանումները երկրի Բիլեջիկ և մի քանի այլ նահանգում ձերբակալել են ժանդարմերիայի 25 ծառայողի, ովքեր մեղադրվում Ֆեթուլլա Գյուլենի «կառույցի հետ կապ ունենալու համար»: Այս մասին հայտնում է թուրքական պետական «Անադոլու» գործակալությունը: Ձերբակալվածների մի մասը նախկինում հեռացվել է ծառայությունից: Նրան ձերբակալման համար լիազորություն է տվել Բիլեջին նահանգի դատախազությունը: Կասկածյալները տարվել են ոստիկանություն հարցաքննության համար: Հիշեցնենք, որ Անկարայի ծանր հանցագործողությունների 15-րդ դատարանը 2016-ի ռազմական հեղաշրջմանը ներգրավված լինելու մեղադրանքով ցմահ ազատազրկման է ենթարկել Թուրքիայի Քասթամոնու նահանգի ժանդրամերիայի գլխավոր հրամանատար Բարուկ Բալին: Փետրվարի 20-ին Ստամբուլի հանրապետական դատախազությունը Թուրքիայում 2016-ի ռազմական հեղաշրջման հետաքննության շրջանակներում լիազորել է ձերբակալել ևս 170մարդու, որոնց թվում կան նաև գործող և նախկին զինվորականներ: Կասկածյալների մեծ մասն արդեն ձերբակալված են: Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ՝ Թուրքիայում 2016-ի ռազմական հեղաշրջման փորձին մասնակցելու և Ֆեթուլլա Գյուլենի «կառույցի» անդամ լինելու մեղադրանքով շուրջ 320 մարդ ցմահ ազատազրկվել է: Հիշեցնենք, որ 2016-ի հուլիսի 15-16-ին Թուրքիայում տեղի է ունեցել ռազմական հեռաշրջման փորձ, որից հետո երկրում սկսվել են ձերբակալություններն ու պաշտոններից հեռացումները: Բացի այդ, 2016-ի հուլիսից Թուրքիայում «արտակարգ դրություն» է հայտարարվել, որը շարունակվում է մինչև այժմ: razm.info