Սամվել Բաբայանի ծննդյան օրն է
Այսօր՝ մարտի 5–ին, ԼՂՀ ՊԲ նախկին հրամանատար, ԼՂՀ պաշտպանության նախկին նախարար, Արցախի հերոս Սամվել Բաբայանի ծննդյան օրն է։ Սամվել Անդրանիկի Բաբայան (ծ. մարտի 5, 1965) նախկին ԼՂՀ գլխավոր հրամանատար։ Ռազմական, պետական և քաղաքական գործիչ, գեներալ-լեյտենանտ (1996 թ.), Արցախի հերոս (1997 թ.):
- 1972-1982 թթ Ավարտել է Եղիշե Չարենցի անվան թիվ 7 միջնակարգ դպրոցը (ք. Ստեփանակերտ):
- 1983-1985 թթ Ծառայել է Խորհրդային բանակի ստորաբաժանումում, որը տեղակայված էր նախկին Գերմանիայի դեմոկրատական հանրապետությունում:
- 1988 թ. մասնակցում է Արցախի ազատագրական պայքարին:
- 1989-1991 թթ. Եղել է Արցախյան ազատամարտի գաղտնի ջոկատների հրամանատարներից, ղեկավարել է Ստեփանակերտի 2-րդ կամավորական ջոկատը, հանդիսացել է կենտրոնական շտաբի անդամ, ԼՂՀ ինքնապաշտպանության ջոկատների հրամանատարի տեղակալ:
- 1991 թ. հունիսին «Կոլցո» օպերացիայի ժամանակ, անձնագրի անճշտությունների պատճառով, ԽՍՀՄՆԶ (Ներքին Զորքեր) հրամանով ձեռբակալվում և 6 ամիսից շատ պահվում Բաքվի բանտերից մեկում:
- 1992-1993 թթ ԼՂՀ ինքնապաշտպանության շրջաններում ղեկավարում էր մարտական գործողությունները, մասնակցել է Շուշիի ազատագրման պլանի նախագծմանը:
- 1992-1994 թթ մասնակցել է մարտական գործողությունների դադարեցման բանակցություններին:
- 1992-1999 թթ. մասնակցել է նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միջազգային բանակցություններին:
- 1992 թ. մարտից մինչև օգոստոս եղել է ԼՂՀ նախարարների խորհրդին կից ինքնապաշտպանության կոմիտեի անդամ, ԼՂՀ զինված ուժերի հրամանատարի տեղակալ:
- 1992 թ. օգոստոսից մինչև 1993 թ. ապրիլը հանդիսանում էր ԼՂՀ ինքնապաշտպանության խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալ:
- 1993 թ. ապրիլից մինչև նույն թվականի նոյեմբեր՝ Ինքնաշաշտպանության խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար:
- 1993 թ. նոյեմբերից մինչև 1999 թ դեկտեմբեր. ԼՂՀ Ինքնապաշտպանության բանակի հրամանատար:
- 1995-1999 թթ. ԼՂՀ առաջին Պաշտպանության նախարար: Փոխգնդապետ (1992), գնդապետ (1993), գեներալ-մայոր (1994), ԼՂՀ «Ոսկե Արծիվ» շքանշանակիր:
- 1992-1994 թթ. եղել է ԼՂՀ պաշտպանության պետական կոմիտեի անդամ:
- 1992-1995 թթ ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին գումարման պատգամավոր:
- 1995-1999 թթ.եղել է կառավարության և ԼՂՀ նախագահին կից անվտանգության խորհրդի անդամ:
- Ներկայումս Ս. Բաբայանը պաշտոնաթող գեներալ է։ 2017թ. մարտի 22-ին Սամվել Բաբայանը շինծու մեղադրանքով ձերբակալվել է և ապա դատապարտվել 6 տարվա ազատազրկման: