«Ես, լինելով ՀՀ քաղաքացի, դիմել եմ Բրիտանիայում մշտական կեցության և քաղաքացիության 2000 թվականին, երբ ազատվեցի ՀՀ դեսպանի պաշտոնից : Դա և՛ ապահովության, և՛ գործունեության համար քայլ էր, քանի որ դրանից հետո ես պետական ծառայության մասին չէի մտածում, մտածում էի, որ իմ կյանքն ուրիշ ճանապարհով պետք է գնա։ Սակայն դիմելուց և 2 տարի հետո քաղաքացիություն ստանալուց հետո այդ բոլոր տարիներին ես ինձ իրականում զգացել եմ ՀՀ քաղաքացի, դա արտահայտվել է իմ գործունեությամբ, վերաբերմունքի և շատ ուրիշ փաստաթղթերով», - Ազգային ժողովում, պատասխանելով իր քաղաքացիությանը վերաբերող հարցին, ասաց ՀՀ նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանը։
« «Կրկնակի քաղաքացիության ինստիտուտը, հայ ազգի հետ կապված, իրական, որոշ մարդիկ կարող են անվանել նաև ցավալի երևույթ»։Ես միայն ՀՀ քաղաքացի եմ 2011 թվականի դեկտեմբերի 2-ից», - ասաց Արմեն Սարգսյանը։