Սերժ Սարգսյանը՝ հավերժ ԵՊՀ խորհրդի նախագահ. ԵՊՀ-ի կայքում նրա խոսքը խմբագրվել է
Հայկական ժամանակ օրաթերթը գրում է.
Այս տարվա փետրվարի 21-ին ԱԺ-ում անցկացվեցին խորհրդարանական լսումներ Բարձրագույն կրթության մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ: Նախագծով բուհերը պետք է ապաքաղաքականացվեին՝ կառավարման խորհրդի անդամները չպետք է լինեին պետական իշխանության ներկայացուցիչներ:
Համենայնդեպս՝ նպատակներից առանցքայինը դա էր, բայց վերջին պահին նախագիծը որոշակի խմբագրման է ենթարկվել: Երեւանի ավագանու ԵԼՔ խմբակցության անդամ, ԵՊՀ դասախոս Արայիկ Հարությունյանը լսումների ժամանակ հայտարարեց, որ օրենքը հարմարեցվում է Սերժ Սարգսյանի ցանկություններին: Հարությունյանը նշեց նաեւ, որ օրենքի նախագիծը խմբագրվել եւ նոր դրույթ է ավելացվել, որով ԵՊՀ-ն առանձնացվել է մյուս բուհերից: Օրենքի նախագծում ԵՊՀ-ի մասով նոր դրույթ է ավելացել, որում ասված է. «Երեւանի պետական համալսարանը կրթական, գիտահետազոտական եւ մշակութային ինքնավար հաստատություն է, որի կարգավիճակի եւ կառավարման առանձնահատկությունները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը»: Սա նշանակում է կառավարության ղեկավարն է որոշելու, թե ով պետք է լինի խորհրդում եւ այլն:
Ավագանու անդամը հիշեցրեց, որ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ նախագահի պաշտոնից հեռանալուց հետո կրկին շարունակելու է ղեկավարել ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդը: ԵՊՀ դասախոս Արծրուն Մարգարյանը շտապեց ասել, որ կեղծ հայտարարություն է հնչել եւ որ Սերժ Սարգսյանը այլ բան է ասել, այն էլ՝ տարիներ առաջ, որը սխալ է ներկայացվում:
ԵՊՀ-ի պաշտոնական կայքում կա Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը, որը նա արել է 2017 թվականի դեկտեմբերի 25-ին: Այդ հրապարակման հղումով անցնելով եւ ծանոթանալով տեքստի հետ, տեսնում ենք, որ Սերժ Սարգսյանը ԵՊՀ-ի խորհրդում մնալու վերաբերյալ որեւէ բան չի ասել: Իսկ երբ դիմում ենք «google»-ի «ceshe» գործիքին, պարզում ենք, որ ԵՊՀ-ի կայքի համապատասխան նյութի մեջ Սերժ Սարգսյանի խոսքերը խմբագրվել են: Մասնավորապես՝ հրապարակման միջից բացակայում է հետեւյալ հատվածը.«Իսկ ուսանողի այն հարցին, թե արդյո՞քնախագահական ընտրություններից հետո Սերժ Սարգսյանը, անկախ ստանձնածպաշտոնից, կշարունակի ղեկավարել ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդը, նախագահընշեց. «Սիրելի՛ համալսարանականներ, անկախ ամեն ինչից՝ ես չեմ հրաժարվելու Մայրբուհում և Շախմատի ֆեդերացիայում ստանձնած պաշտոններից»:
Սա նշանակում է, որ օրենքի նախագծում փոփոխություն անելու ժամանակ կամ դրան նախորդող օրերի ընթացքում ԵՊՀ-ի պաշտոնական կայքից հեռացվել է Սերժ Սարգսյանի վերը նշված հավակնությունների մասին հատվածը: Ենթադրվում է, որ դա հանվել է նրա համար, որպեսզի ընդդիմադիրները հանկարծ չասեն, թե օրենքը համապատասխանեցվում է Սերժ Սարգսյանի ցանկություններին:
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ավագանու ԵԼՔ խմբակցության անդամ Արայիկ Հարությունյանն ասաց, որ կայքը խմբագրելով փորձում են թաքցնել, որ Սերժ Սարգսյանը ԵՊՀ-ն ղեկավարելու հավակնություն ունի: «Ինչպես եւ շատ օրենքներ, այդպես էլ Բարձրագույն կրթության մասին օրենքը եւս հարմարեցվում է իր համար: Եթե ԵՊՀ-ի հետ կապված հատուկ դրույթը չմտցնեին, ապա Սերժ Սարգսյանը վստահաբար չէր կարողանալու այդ պաշտոնում մնալ»,- ասաց Արայիկ Հարությունյանը:
Հարցին՝ որ Սերժ Սարգսյանը մնա ԵՊՀ-ի խորհրդում ի՞նչ էր փոխվելու, Արայիկ Հարությունյանը պատասխանեց. «Հայաստանի ամենամեծ բուհն է, գիտական շրջանակների որոշումների կայացման վրա ազդեցություն ունի, կարեւոր տիտղոս է: Եթե նախկինում թագավորները սիրում էին, որ տարբեր տիտղոսներ ունենան, հիմա գիտական հաստատության հետ կապված որեւէ պաշտոնի տիտղոս է ուզում նաեւ կրել»:
Նյութը տպագրվել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի փետրվարի 28-ի համարում: