«Ինչու՞ ՀԱԿ-ը ձախողեց, ԵԼՔ-ին հաջողվեց. ի՞նչ են մտածել իշխանությունում». Սամվել Նիկոյան (video)
Սամվել Նիկոյանը հերքում է այն տեսակետը, ըստ որի իր հարցադրումները ցույց են տալիս, թե Ռոբերտ Քոչարյանի դեմքով իշխանությունը մարտի 1-2-ին կատարել է հանցագործություն: Այսօր ԱԺ-ն կողմ քվեարկեց «Ելք» խմբակցության «2008 թվականի մարտի 1-2 իրադարձությունների վերաբերյալ» ԱԺ հայտարարության նախագիծը ԱԺ նիստերի օրակարգ ընդգրկելու հարցը: Լրագրողների այն հարցին՝ ինչու՞ ՀԱԿ-ը ժամանակին չկարողացավ ԱԺ-ում որևէ գործընթաց սկսել և հնարավո՞ր է, որ այսկերպ իշխանությունները ուզում են մաքրվել մարտի 1-ից, թե՞ ուզում են շեշտադրել նաև Ռոբերտ Քոչարյանի անմիջական մասնակցությունը Սամվել Նիկոյանը պատասխանեց. «Ես տասը տարի առաջ եմ հայտարարել.կար պառլամենտական հանձնաժողով, որը ամբողջովին ներգրաված էր այս հարցը բացահայտելով: Հանձնաժողովը ՀԱԿ-ին առաջարկեց մասնակցել հանձնաժողովի քննարկումներին, իսկ նրանք մեզ ասացին, որ այնտեղ մենք մեծամասնություն ենք: Ընդդիմության մի մասը ուզում էր, որ բացահայտվի, բայց որոշում կայացնող ընդդիմությունը չէր ուզում: Նրանք դեռևս այն ժամանակ ուզում էին իշխանափոխություն» : «Ելք-ի ներկայիս ընդդիմությունը երկրորդ հատվածի մեջ է»,- իր խոսքը եզրափակեց Սամվել Նիկոյանը: Առավել մանրամասն՝ տեսանյութում.