«Առողջապահության նախարարության հիմնավորումներն ու գարդասիլ պատվաստանյութի բիզնես կողմը». Հայկ Այվազյան ( «Լույս» տեղեկատվական վերլուծական կենտրոնի ղեկավար) (video)
Գարդասիլ պատվաստանյութի բացասական հետևանքները անմիջապես չեն լինում, բազմիցս բարձրաձայնվել է դրա մասին, հարցն այն է, թե ինչպե՞ս է հետագայում դա ազդելու դեռահասների առողջության վրա. «Արգանդի պարանոցի քաղցկեղը զարգանում է 35 տարեկանից հետո, հետևաբար գարդասիլ պատվաստանյութ արտադրողը չի կարող երաշխավորել, որ 13 տարեկանում պատվաստվելը հետագայում կկանխի պապիլոմա վիրուսով վարակվելը»,- այսօր Հայելի ակումբում ասաց «Լույս» տեղեկատվական վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Հայկ Այվազյանը: Բանախոսը կարծում է, որ Առողջապահության նախարարությունը չի հրաժարվի պատվաստանյութից, քանի որ պատվաստանյութի համար գումարը արդեն ներդրվել է. «Գավի հիմնադրամից ենք ստացել պատվաստանյութի ներկրման համար անհրաժեշտ գումարը, հետևաբար մենք կախված ենք միջազգային կառույցներից»: Առավել մանրամասն՝ տեսանյութում.