Սերժ Սարգսյանին հարցաքննե՞լ եք, Հովիկ Աբրահամյանին հարցաքննե՞լ եք. Նիկոլ Փաշինյան
ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովում բացասական եզրակացություն ստացավ 2008-ի Մարտի 1-2-ի վերաբերյալ «Ելքի» նախագիծը: Նախագծին դեմ քվեարկեցին Հանրապետական պատգամավորները, Ծառուկյան խմբակցությունից էլ երեք ձեռնպահ գրանցվեց։ ՀՀԿ-ական պատգամավոր, նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանն ասել էր, որ մարտի 1-ի գործը չի վերաբացվի, քանի դեռ նոր հանգամանքներ երևան չեն եկել: Ի պատասխան՝ Ելք խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը կոչ արեց նախ և առաջ հարցաքննության կանչել նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին: «Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է՝ ի՞նչ եք ասում, ա՛յ ձեր ցավը տանեմ, հազարավոր կիլոմետրեր տեսագրություններ, ժամեր կան, ով է շնչել, արտաշնչել, նույնիսկ մկները չէին կարա…առանց տեսախցիկների, հարցաքննվե՞լ է այդ մարդը՝ պարոն գլխավոր դատախազ ոչ հեռավոր անցյալի ԱԱԾ-ն գիտե՞ք ինչքան է նկարել, ԱԱԾ-ին գնացե՞լ հարցրել եք՝ հլը բեր նկարածներդ: ՀՔԾ-ն մուտք գործե՞լ է ԱԱԾ առգրավելու այդ հազարավոր ժամեր տեսագրությունները, արե՞լ եք, թե՞ չեք արել: Իհարկե, ոչ: Սերժ Սարգսյանին հարցաքննե՞լ եք, Հովիկ Աբրահամյանին հարցաքննե՞լ եք,ՊՆ-ում շտաբ էր ձեւավորվել Սերժ Սարգսյանի այլընտրանքային, բացահայտե՞լ եք հանգամանքները: Մարդուն պետական գաղտնիք բացահայտելու համար բացահայտել են, որ ինքը մամուլին տվել է, որ ՊՆ-ում Սերժ Սարգսյանի նախընտրական շտաբ է եղել, հարցաքննե՞լ եք, պարզե՞լ եք՝ այդ ինչ շտաբ է»,- ասաց Փաշինյանը: Ի պատասխան Կոստանյանը հիշեցրեց, որ Մարտի 1-ի հարազատները կարող էին օգտվել իրենց իրավունքներից․«2014 թվականից կա օրենք, ըստ որի՝ մարտի 1-ի հետևանքով զոհված անձի իրավահաջորդը, անկախ նրանից՝ քրեական գործով ճանաչված է տուժող, թե ոչ, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի երկրորդ հոդվածի հիմքով իրավունք ունի դիմելու փոխհատուցման համար: Այդ հարցը կարգավորված է»: