««Պատերազմի կանխատեսելու համար ցուցիչ է ապրիլյան պատերազմը»,- «168 ժամի» հետ զրույցում այս մասին ասել է եվրոպացի ռազմական վերլուծաբան Թրեյսի Ջերմանը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ Ազգային հետախուզության զեկույցին: Թրեյսի Ջերմանը նշել է, որ ռիսկերը, որոնք թվարկված են զեկույցում՝ որպես պատերազմ հրահրող գործոններ, առկա են ղարաբաղյան հակամարտության շփման գծում:
Սակայն, ըստ նրա, դրանք նոր գործոններ չեն, պատերազմի սպառնալիքը Ղարաբաղում միշտ է եղել, սակայն հարցը մեկն է իրականում կլինի՞ պատերազմ, թե՞ ոչ, քանի որ կողմերին զսպող գործոններ ևս կան: Ըստ նրա՝ ապրիլյան պատերազմը ցույց է տվել, որ նման դիմադրության Ադրբեջանը չէր սպասում, ժամանակի ընթացքում այդ դիմադրությունն էլ ավելի է ուժեղանում, և պատերազմի այդ փորձը Հայաստանի օգտին էր: «Կարծում եմ՝ պատերազմի վտանգը կա, քանի որ հարվածը հարվածի է հանգեցնում, սադրանքը՝ սադրանքի, բայց պատերազմական երկարատև գործողություններ Ղարաբաղում չեն լինի, դրա փորձը կողմերն ունեն, միմյանց և սեփական հնարավորությունները ճիշտ են գնահատվում:
Չկարգավորված հակամարտությունը միայն ներքաղաքական խնդիրներ լուծելու նպատակով գուցե օգտագործվի, գուցե լինեն սադրանքներ, կարճատև բախումներ, և ոչ ավելին, քանի որ պատերազմելու վստահություն կողմերը չունեն»,-ասել է Ջերմանը»,-գրում է թերթը: