Մոնթեն ճիշտ էր ասում, եթե կորցնեինք Արցախը, կշրջեինք հայոց պատմության վերջին էջը․Սերժ Սարգսյան
Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Արցախի վերածննդի օրվա եւ Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակի առթիվ։ Ինչպես հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունից, ուղերձում ասված է․ «Սիրելի՛ հայրենակիցներ, 1988 թվականի փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի մարզխորհրդի արտահերթ նստաշրջանն ընդունեց որոշում, որով արտահայտում էր արցախցիների ազատ ինքնորոշվելու կամքը: Երեք տասնամյակ առաջ Արցախի արդար պահանջին ու պայքարին միացավ ողջ հայությունը: Այսօր նշում ենք այդ պատմական շրջադարձային իրադարձության 30-րդ տարեդարձը, որն Արցախի Հանրապետությունն իրավամբ հռչակել է Արցախի վերածննդի օր: Ավելին, այն դարձավ հայ ժողովրդի վերածննդի օրը: Մոնթեն ճիշտ էր ասում, երբ պնդում էր, որ եթե կորցնեինք Արցախը, կշրջեինք հայոց պատմության վերջին էջը: 1988 թվականի փետրվարի 20-ը հայ ժողովրդի միասնության, վճռականության եւ ազգային զարթոնքի պահն էր: Մեր ժողովրդի խաղաղ եւ օրինական քայլերին Ադրբեջանը պատասխանեց Սումգայիթում եւ այլ վայրերում կազմակերպված կոտորածներով: Այդ օրերին արդեն պարզ դարձավ, որ Արցախի ժողովուրդը դատապարտված է ֆիզիկական բնաջնջման կամ հաղթանակի: Մեզ պարտադրվեց պատերազմ: Պատերազմ սանձազերծողները վստահ էին, որ մեծ առավելություն ունեն եւ, հայերին ոչնչացնելով ու Արցախը դատարկելով, Ղարաբաղի հարցը կփակեն արագ եւ ընդմիշտ: Երեք տասնամյակների հեռավորությունից այսօր արդեն վստահորեն կարող ենք պնդել, որ Ղարաբաղյան շարժումը փրկել է հարյուր հազարավոր կյանքեր: Արցախի հայությունը, թիկունքում ունենալով համայն հայության աջակցությունը, կարողացավ պատվով դուրս գալ այդ ծանր փորձությունից: Այսօր մեզ թշնամի անվանողներն ինչում ասես մեզ չեն մեղադրում, բայց Արցախի ժողովրդի միակ մեղքն այն է, որ նա չի պարտվել եւ չի բնաջնջվել այդ պատերազմում: Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Ղարաբաղյան շարժումը պատմության որոշակի փուլում պետք է փոխակերպում ապրեր: Պետականության հռչակմամբ շարժումը ոչ թե մարեց, այլ դարձավ պետական քաղաքականություն: Համազգային պոռթկումի եւ զարթոնքի պսակը մեր երկու հայկական պետություններն են: Ղարաբաղյան շարժման 30-րդ տարեդարձը մենք տոնում ենք՝ լսելով նույն հոխորտանքները, նույն սպառնալիքները, ինչ 30 տարի առաջ: 30 տարի շարունակվում է հայատյացության քարոզչությունը: Թվում է, թե ոչինչ չի փոխվել: Սակայն մենք ենք փոխվել: Արդեն 30 տարի ադրբեջանական լուծը թոթափած ազատ Արցախը զարգանում է առաջանցիկ տեմպերով՝ թե՛ տնտեսապես, թե՛ քաղաքականապես, թե՛ մշակութապես: Մեր հասարակական գիտակցության մեջ գուցե եւ արդարացված ընկալում կա, որ արվածը բավարար չէ: Ուստի, մենք անընդհատ պետք է բարձրացնենք մեր պահանջների եւ ակնկալիքների նշաձողը: Որպես ժողովուրդ եւ պետություն՝ մենք դեռ շատ գործ ունենք անելու: Հսկայական անելիք կա բոլոր ասպարեզներում, բայց այն, ինչ միասին արել ենք անցած 30 տարիների ընթացքում, երբեմն՝ ծանրագույն պայմաններում, իսկապես քիչ չէ: Ակնհայտ է՝ սա վերջին դարերի հայոց պատմության թերեւս ամենակարեւոր երեսնամյակն է: Մենք անելու ենք անհամեմատ ավելին եւ կրկին համարելու ենք, որ քիչ է: Անազատությունը չունի արդարացում, եւ ազատությունը չունի այլընտրանք: Հայաստանի եւ Արցախի Հանրապետություններում մենք կառուցում ենք ժամանակակից եւ ժողովրդավարական պետություններ: Մենք անվերապահորեն հարգում ենք մարդու հիմնարար իրավունքները, քանի որ ողջ հայ ժողովրդի համար ազատությունը եւ մարդու արժանապատվությունը բացարձակ արժեքներ են: Կեցցե՜ Հայաստանի Հանրապետությունը: Կեցցե՜ Ղարաբաղյան շարժման ծնունդ Արցախի Հանրապետությունը: Կեցցե՜ն Ղարաբաղյան շարժման առաջամարտիկները»:
«Աղվան ջան, էդ փալասին մի կպի, հոտ է գալիս դրանից»․ Խաչիկ Մանուկյան (video) Ինչ է սպասվում թոշակառուներին․ Ապրիլի 1-ից բոլոր նպաստներն ու թոշակները անկանխիկ են վճարվելու (video) #ՈՒՂԻՂ․ «Բանդիտների կրակոցները պետք են Նիկոլին»․ հոգեբան (video) ՄԻՊ-ի աբսուրդ արձագանքը՝ Աջափնյակում կրակոցների վերաբերյալ (video) «Սրիկա ք*ծ, բա դու ամոթ ունե՞ս»․ Խաչիկ Մանուկյանը խայտառակեց Հակոբ Մովսեսին (video) Իրանում երկրաշարժ է տեղի ունեցել Կառավարությունը 948 մլն դրամ հատկացրեց «Արա՛, հերիք ա․ որտեղ նայում եմ՝ էս թուլից եք խոսում»․ Զոհրապ Բեկ-Գասպարենց (video) Նոր մանրամասներ՝ երեկվա կրակոցներից տուժածների մասին (video) Եվս 100 մլն վարկային բեռ «Արա՛, ուրեմն դուք ՔՊ-ով հովանավորում եք հա՞ մանկապղծությունը»․ Խաչիկ Մանուկյան (video) Զելենսկին հայտնել է Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետ հաջորդ բանակցությունների հնարավոր վայրը Ո՞վ ամուսնացնելու Նիկոլին ու Աննային․․․ (video) «Նիկոլն ասֆալտը կերցրել է ՔՊ-ին․․․»․ Խաչիկ Մանուկյան (video) Բռի ուժի դեմ ինտելեկտը միայն կարճ ժամանակով է նահանջում․ Գևորգ Դանիելյան Պետբյուջեից 520,7 մլն դրամ կհատկացվի ՔՊ-ին, «Հայաստան» դաշինքին, ԲՀԿ-ին և «Հանրապետության»-ը Դրամաշորթ Տիգրան Հակոբյանը՝ Հակոբ Մովսեսի պաշտպան․ Խաչիկ Մանուկյանը փակագծեր է բացում (video) «Mercedes» ավտոքարշակի անիվներից մեկը պոկվել է ու հարվածել ընթացող «ՎԱԶ 2121»-ին և «ՎԱԶ 2107»-ին Որոնք կլինեն Փաշինյանի նախընտրական թեզերը (video) Աջափնյակում կրակոցներից տուժած անձանց վիճակը կայուն է, մեկը դուրս է գրվել, ԲԿ-ում մնացել է 5 վիրավոր Երեկվա միջադեպով մի քանի անձ ձերբակալվել են Իսրայելական ուժերը թիրախավորել են Լիբանանի հարավը Շաբաթ օրը, ժամը 12։00֊ին կհանդիպենք Գյումրու «Հոկտեմբեր» կինոթատրոնում․ Իշխան Սաղաթելյան (video) Օլիգարխներն ու իշխանության ձեռքբերումները․ ինչու՞ է իրար խառնվել Փաշինյանը (video) Ժողովու՛րդ, շատ կարևոր բան եմ ասում՝ իմացե՛ք՝ Ալիևն ինչ է ասել․ Երվանդ Բոզոյան (video)