Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) բավականին շատ հայցեր են ստացվում Հայաստանից։
«Չեմ կարող ասել, որ դա ինքնին վատ է: Մարդիկ փորձում են պաշտպանել իրենց իրավունքները: Սա խոսում է քաղաքացիների ինքնագիտակցության և դատապաշտպանության ինստիտուտի կայացման մասին: Եթե 2013 թվականին ընդունվել էր միայն 2 որոշում, ապա 2016 և 2017 թվականներին՝ 27 որոշում։ Վիճակագրությունը ևս խոսում է այն մասին, թե ինչ արագությամբ են որոշումներն ի կատար ածվում։ Որոշումները ենթադրում են գործողությունների երկու խումբ` քաղաքացիների իրավունքների վերականգնում և օրենսդրության մեջ համալիր փոփոխություններ: Այս որոշումը լրիվ այլ մակարդակի է՝ ընդհանրական միջոց է, որը ենթադրում է օրենսդրության շտկում», - ասաց նախարարը:
Հարցին, թե ՄԻԵԴ դիմումների աճը խոսում է արդյոք արդարադատության վատ որակի մասին՝ նախարարը նշեց. «Այդ որակը կարող է գերազանց լինել, բայց պարտվող կողմը, որպես կանոն, դժգոհ է դատարանի որոշումից: Ուստի եզրակացություններ անել, թե դատարանը կոռումպացված է, անընդունելի է»: