«Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները միայն Ադրբեջանինը չեն». Վաղարշակ Հարությունյան
Ճշգրիտ պատասխան՝ դիպուկ շեշտադրումներով. այսպես բնորոշեց Մյունխենի անվտանգության համաժողովում ՀՀ Նախագահի ելույթը ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով վերջին շրջանում Ադրբեջանից հնչող հայտարարություններին, այդ երկրի վարած քաղաքականությանը վերաբերող Սերժ Սարգսյանի ելույթի շեշտադրումներին: Նրա խոսքով, բավական ճշգրիտ դիտարկումներն առկա էին ոչ միայն ելույթում, այլև Սերժ Սարգսյանի՝ այնտեղ հնչած հարցերի պատասխաններում: «Ակնհայտ է այն դիտարկումը, թե ինչպես կարելի է բանակցել մի մարդու հետ, որը չի խոսում բուն հակամարտության հարցերի շուրջ, այլ ունի նկրտումներ Երևանի և այլ տարածքների նկատմամբ: Սա խոսում է այն մասին, որ այդ մարդը չի պատկերացնում բանակցային գործընթացի իմաստը, պատրաստ չէ որևէ փոխզիջման գնալ և շանտաժի է ենթարկում միջազգային հանրությանը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին: Այստեղ տեղին է հիշել այն, որ դեռ 1996 թվականին, երբ Ադրբեջանում ընդունում էին Սահմանադրությունը, քննարկում էին, թե ինչպես գրել որն է Ադրբեջանի պետական լեզուն:
Այդ ժամանակ խոսվում էր այն մասին, որ իրենց մինչև 1918 թվականը համարում էին թաթարներ, 1918-1936 թվականը՝ թուրքեր, 1936 թվականից նոր անվանել են ադրբեջանցի: Հետևաբար, Իլհամ Ալիևը պետք է լավ պատկերացնի, թե ինչ է նշանակում խոսել այն տարածքների մասին, որոնք ունեն հազարամյա պատմություն»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Վաղարշակ Հարությունյանը: Նա կարևորեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այն դիտարկումը, որ Եվրոպայի լռության պայմաններում Ադրբեջանից հնչող անհեթեթությունները կարող են ունենալ շատ լուրջ հետևանքներ: «Երբ ժամանակին Հայոց ցեղասպանությանը միջազգային հանրության կողմից ճիշտ գնահատականներ չտրվեցին, մենք հետագայում համաշխարհային պատմության մեջ դրա հետևանքները տեսանք: Եվ եթե հիմա Ադրբեջանի նախագահը Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի տարածքների հետ կապված անհեթեթ հայտարարություններ է անում և չի ստանում համարժեք պատասխան, ապա նա գնում է քայլերի, որոնք հանգեցնում են իրավիճակի թեժացմանը: Այստեղ ուզում եմ ընդգծել, որ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները միայն Ադրբեջանինը չեն: Դրանք պետք է դիտարկել այն համատեքստում, որ Իլհամ Ալիևը Թուրքիայի հետ համաձայնեցված քաղաքականություն է վարում՝ սպասարկելով նեոօսմանիզմի գաղափարախոսությունը»,- հավելեց Վաղարշակ Հարությունյանը:
Եռաբլուրի տղաները մեզ չեն ների, որ այդ բենզինից օգտվենք․ Հարցում (video) «Աղվան ջան, էդ փալասին մի կպի, հոտ է գալիս դրանից»․ Խաչիկ Մանուկյան (video) Ինչ է սպասվում թոշակառուներին․ Ապրիլի 1-ից բոլոր նպաստներն ու թոշակները անկանխիկ են վճարվելու (video) #ՈՒՂԻՂ․ «Բանդիտների կրակոցները պետք են Նիկոլին»․ հոգեբան (video) ՄԻՊ-ի աբսուրդ արձագանքը՝ Աջափնյակում կրակոցների վերաբերյալ (video) «Սրիկա ք*ծ, բա դու ամոթ ունե՞ս»․ Խաչիկ Մանուկյանը խայտառակեց Հակոբ Մովսեսին (video) Իրանում երկրաշարժ է տեղի ունեցել Կառավարությունը 948 մլն դրամ հատկացրեց «Արա՛, հերիք ա․ որտեղ նայում եմ՝ էս թուլից եք խոսում»․ Զոհրապ Բեկ-Գասպարենց (video) Նոր մանրամասներ՝ երեկվա կրակոցներից տուժածների մասին (video) Եվս 100 մլն վարկային բեռ «Արա՛, ուրեմն դուք ՔՊ-ով հովանավորում եք հա՞ մանկապղծությունը»․ Խաչիկ Մանուկյան (video) Զելենսկին հայտնել է Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետ հաջորդ բանակցությունների հնարավոր վայրը Ո՞վ ամուսնացնելու Նիկոլին ու Աննային․․․ (video) «Նիկոլն ասֆալտը կերցրել է ՔՊ-ին․․․»․ Խաչիկ Մանուկյան (video) Բռի ուժի դեմ ինտելեկտը միայն կարճ ժամանակով է նահանջում․ Գևորգ Դանիելյան Պետբյուջեից 520,7 մլն դրամ կհատկացվի ՔՊ-ին, «Հայաստան» դաշինքին, ԲՀԿ-ին և «Հանրապետության»-ը Դրամաշորթ Տիգրան Հակոբյանը՝ Հակոբ Մովսեսի պաշտպան․ Խաչիկ Մանուկյանը փակագծեր է բացում (video) «Mercedes» ավտոքարշակի անիվներից մեկը պոկվել է ու հարվածել ընթացող «ՎԱԶ 2121»-ին և «ՎԱԶ 2107»-ին Որոնք կլինեն Փաշինյանի նախընտրական թեզերը (video) Աջափնյակում կրակոցներից տուժած անձանց վիճակը կայուն է, մեկը դուրս է գրվել, ԲԿ-ում մնացել է 5 վիրավոր Երեկվա միջադեպով մի քանի անձ ձերբակալվել են Իսրայելական ուժերը թիրախավորել են Լիբանանի հարավը Շաբաթ օրը, ժամը 12։00֊ին կհանդիպենք Գյումրու «Հոկտեմբեր» կինոթատրոնում․ Իշխան Սաղաթելյան (video) Օլիգարխներն ու իշխանության ձեռքբերումները․ ինչու՞ է իրար խառնվել Փաշինյանը (video)