Արմեն Սարգսյանը հայտնվեց հակասահմանադրական վիճակում
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Արմեն Սարգսյանը երեկ իր համաձայնությունն է տվել՝ առաջադրվել որպես ՀՀ նախագահի թեկնածու: Հիշեցնենք` երբ հունվարի 19-ին Սերժ Սարգսյանն Արմեն Սարգսյանին նախագահի պաշտոնում ՀՀԿ-ի կողմից առաջադրվելու առաջարկ էր արել, վերջինս ժամանակ էր խնդրել` ասելով, թե դեռ պետք է հանդիպի հասարակական-քաղաքական շրջանակների հետ ինչպես ՀՀ-ում, այնպես էլ Սփյուռքում, որից հետո նոր կայացնի չափազանց պատասխանատու որոշումը: Ի սկզբանե պարզ էր, որ Ա. Սարգսյանն այսկերպ սեթևեթում էր. հազիվ թե առանց նրա համաձայնությունն ունենալու Սերժ Սարգսյանը նախագահի պաշտոնում առաջադրվելու հրապարակային առաջարկ աներ: Եվ հետո` Ա. Սարգսյանը հազիվ թե համարձակվեր մերժել Ս. Սարգսյանի առաջարկը, թեկուզ հերթական անգամ անորոշ ժամանակով երկրից վտարվելու հեռանկարից վախեցած: Իսկ ժամանակ խնդրեց` այս մեկ ամսում իր PR-ը կազմակերպելու և հասարակությանը ներկայանալու համար: Հիմա ՀՀ նախագահին ընտրելու է ԱԺ-ն: Ընտրությունները տեղի կունենան մարտի սկզբին: Բայց արդեն իսկ որոշակի կասկածներ կան ՀՀ նոր նախագահի՝ ԱԺ-ի կողմից ընտրվելու օրինականության վերաբերյալ: Բանն այն է, որ ՀՀ նոր Սահմանադրության 125 հոդվածի համաձայն` ՀՀ նախագահն ընտրվում է ԱԺ-ի կողմից: Սակայն Սահմանադրության այդ հոդվածը դեռևս ուժի մեջ չի մտել: Անցումային դրույթների համաձայն` Սահմանադրության 5-րդ գլուխը, որտեղ նաև 125-րդ հոդվածն է, ուժի մեջ կմտնի ՀՀ նոր նախագահի կողմից պաշտոնը ստանձնելու օրը: Ստացվում է՝ նոր նախագահը ևս պետք է ընտրվի հին ընտրակարգով՝ ժողովրդի կողմից, ուղղակի ընտրություններով: Եվ միայն իր լիազորությունները ստանձնելու օրը ամբողջությամբ ուժի մեջ կմտնի 2015թ. ընդունված Սահմանադրությունը, այդ թվում՝ 5-րդ գլուխը: Դրանից հետո արդեն ԱԺ-ն կկարողանա ընտրել ՀՀ նախագահին: Հիմա, փաստորեն, ստեղծվել է երկփեղկված վիճակ: Մինչ այդ, փաստենք, որ Արմեն Սարգսյանը ևս հերթական նախագահը կլինի, ում լեգիտիմությունը, ընտրությունների սահմանադրականությունը կասկածի տակ կարելի է դնել»:   Առավել մանրամասն՝ թերթի այսօրվա համարում:
դիտվել է 19 անգամ
3.3 անգամ ավելի շատ բյուջե ՆԳՆ-ին. ինչի՞ համար. Քրիստինե Վարդանյան Սա՞ է «բարեփոխումների» ենթարկված ձեր իրավապահ համակարգը. Գառնիկ Դանիելյան Զննությունն իրականացվում է մոտ 40 իրավապահների մասնակցությամբ, շոուի բոլոր կանոններին համապատասխան ԵՄ հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը մարտին Հայաստան կայցելի ԱՄՆ-ն վիզային սահմանափակումներ է սահմանել Ռուսաստանը պատրաստ է շարունակել աջակցությունը Իրանի խաղաղ միջուկային ծրագրերին. Գրուշկո Իրավապահները մտել են ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի տուն. Նոր մանրամասներ Գագիկ Ծառուկյանի տանը կատարվում է զննություն Ալիևի օգնականը Ռուբեն Վարդանյանի դեմ վճիռը որակել է որպես «արդարության վերականգնում» #ՈՒՂԻՂ․ «Տեսա՞ք՝ ՔՊ-ն ու Նիկոլը վախից գոռում են»․ Արմենուհի Կյուրեղյան (video) Սա ակնհայտ ադրբեջանական ֆեյք էջ է․ Տաթևիկ Հայրապետյան ԵԽ պատգամավորը ԵՄ-ին կոչ է արել քայլեր ձեռնարկել Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման համար Էփշթեյնի գործով հետաքննության շրջանակներում ձերբակալվել է Չարլզ III-ի եղբայրը Սիրիայում ԻՊ-ի կողմնակիցների ճամբարից 20 000 կալանավոր է փախել. Financial Times Ամոթ ու խայտառակություն է. երկրի նախագահը ՀՀ-ին նորից անհեթեթ վիճակի մեջ է դրել. Զոհրաբյան Գիշերվա հաց եմ առնում, որ 200-ի տեղը 160-ով առնեմ․ թոշակառու (video) «Պետրոսը հետո ասելու է՝ ես ամեն օր երազում Սամվել Կարապետյանին ու Ծառուկյանին էի տեսնում» (video) Եռաբլուրի տղաները մեզ չեն ների, որ այդ բենզինից օգտվենք․ Հարցում (video) «Աղվան ջան, էդ փալասին մի կպի, հոտ է գալիս դրանից»․ Խաչիկ Մանուկյան (video) Ինչ է սպասվում թոշակառուներին․ Ապրիլի 1-ից բոլոր նպաստներն ու թոշակները անկանխիկ են վճարվելու (video) #ՈՒՂԻՂ․ «Բանդիտների կրակոցները պետք են Նիկոլին»․ հոգեբան (video) ՄԻՊ-ի աբսուրդ արձագանքը՝ Աջափնյակում կրակոցների վերաբերյալ (video) «Սրիկա ք*ծ, բա դու ամոթ ունե՞ս»․ Խաչիկ Մանուկյանը խայտառակեց Հակոբ Մովսեսին (video) Իրանում երկրաշարժ է տեղի ունեցել Կառավարությունը 948 մլն դրամ հատկացրեց