«Խնդիրը չեք լուծում, բայց բյուջեում առաջացնում եք մոտ 15-16 մլրդ դրամի ճեղքվածք». Խոսրով Հարությունյան
Ազգային ժողովում ընթանում է ԵԼՔ խմբակցության նախաձեռնած արտահերթ նիստը՝ «Հարկային օրնսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ: Նիստի սկզբում հիմնական զեկուցմամբ հանդես եկավ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ Հայաստանում 2017-ին գնաճը կազմել է ոչ թե 2.6 տոկոս, ինչպես կառավարությունն է հայտարարում, այլ առնվազն 21.9 տոկոս: Սակայն նրան հակադարձեց Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությույանը՝ նշելով, որ գնաճի պատճառը ակցիզային դրույքաչափի բարձրացումն է: Նա նշեց, որ դեռևս ակցիզային հարկի բարձրացումից առաջ՝ 2017 թվականին, թանկացել էին պարենային մթերքները. Ըստ նրա՝ սեղմված գազի ակցիզը թանկացել է, բայց տրանսպորտի գները չեն բարձրացել, նույնպես բենզինը չէր կարող բերել առաջին անհրաժեշտության պարենային ապրանքների գների բարձրացման, իսկ դիզվառելիքի թանկացումը, անշուշտ, կազդի գյուղմթերքի վրա, բայց կառավարությունը կոմպենսացնում է այդ բարձրացումը, առավել ևս՝ հունվարին այդ ազդեցությունը չէր կարող լինել։ Իսկ ակցիզային դրույքաչափի իջեցումը բյուջեում կառաջացնի 16.7 մլրդ դրամի ճեղքվածք։ «Խնդիրը չեք լուծում, բայց բյուջեում առաջացնում եք մոտ 15-16 մլրդ դրամի ճեղքվածք, և այս օրենսդրական նախաձեռնության գինը բյուջեի համար առնվազն 32-33 մլրդ է: Մեր խնդիրը պետք է լինի՝ սոցիալապես նվազ կարողություններ ունեցող հատվածի տնօրինվող գումարն ավելացնել այնքան, որ նրանք կարողանան այդ 21.9% գնաճը դիմագրավել»,- ասաց Հարությունյանը:
Աննա-Նիկոլ․ ո՞վ է ներքաշել Նիկոլին (video) Իմ որդին չի նահանջել, ես էլ չեմ նահանջելու. հերոսի մայր Լիդա Առուշանյան (video) 3.3 անգամ ավելի շատ բյուջե ՆԳՆ-ին. ինչի՞ համար. Քրիստինե Վարդանյան Սա՞ է «բարեփոխումների» ենթարկված ձեր իրավապահ համակարգը. Գառնիկ Դանիելյան Զննությունն իրականացվում է մոտ 40 իրավապահների մասնակցությամբ, շոուի բոլոր կանոններին համապատասխան ԵՄ հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը մարտին Հայաստան կայցելի ԱՄՆ-ն վիզային սահմանափակումներ է սահմանել Ռուսաստանը պատրաստ է շարունակել աջակցությունը Իրանի խաղաղ միջուկային ծրագրերին. Գրուշկո Իրավապահները մտել են ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի տուն. Նոր մանրամասներ Գագիկ Ծառուկյանի տանը կատարվում է զննություն Ալիևի օգնականը Ռուբեն Վարդանյանի դեմ վճիռը որակել է որպես «արդարության վերականգնում» #ՈՒՂԻՂ․ «Տեսա՞ք՝ ՔՊ-ն ու Նիկոլը վախից գոռում են»․ Արմենուհի Կյուրեղյան (video) Սա ակնհայտ ադրբեջանական ֆեյք էջ է․ Տաթևիկ Հայրապետյան ԵԽ պատգամավորը ԵՄ-ին կոչ է արել քայլեր ձեռնարկել Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման համար Էփշթեյնի գործով հետաքննության շրջանակներում ձերբակալվել է Չարլզ III-ի եղբայրը Սիրիայում ԻՊ-ի կողմնակիցների ճամբարից 20 000 կալանավոր է փախել. Financial Times Ամոթ ու խայտառակություն է. երկրի նախագահը ՀՀ-ին նորից անհեթեթ վիճակի մեջ է դրել. Զոհրաբյան Գիշերվա հաց եմ առնում, որ 200-ի տեղը 160-ով առնեմ․ թոշակառու (video) «Պետրոսը հետո ասելու է՝ ես ամեն օր երազում Սամվել Կարապետյանին ու Ծառուկյանին էի տեսնում» (video) Եռաբլուրի տղաները մեզ չեն ների, որ այդ բենզինից օգտվենք․ Հարցում (video) «Աղվան ջան, էդ փալասին մի կպի, հոտ է գալիս դրանից»․ Խաչիկ Մանուկյան (video) Ինչ է սպասվում թոշակառուներին․ Ապրիլի 1-ից բոլոր նպաստներն ու թոշակները անկանխիկ են վճարվելու (video) #ՈՒՂԻՂ․ «Բանդիտների կրակոցները պետք են Նիկոլին»․ հոգեբան (video) ՄԻՊ-ի աբսուրդ արձագանքը՝ Աջափնյակում կրակոցների վերաբերյալ (video) «Սրիկա ք*ծ, բա դու ամոթ ունե՞ս»․ Խաչիկ Մանուկյանը խայտառակեց Հակոբ Մովսեսին (video)