Ամենագաղջ պաշտոնի հավակնորդը
Հայկական ժամանակը գրում է. Դեռ մեկ ամիս էլ չի անցել այն օրից, երբ Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանին առաջարկվեց դառնալ ՀՀ նախագահ: Այդ օրերին Արմեն Սարգսյանի հետ կապված ամեն ինչ հայտնվում էր ԶԼՄ-ների առաջին էջերում, նրա արած յուրաքանչյուր արտահայտություն արձանագրվում ու վերլուծվում էր: Բայց անցան այդ օրերը: Հիմա Արմեն Սարգսյանը արդեն գրեթե չի հետաքրքրում ԶԼՄ-ներին, ու խոսքը մեր մեջ, նաեւ հանրությանը: Նրա ունեցած հանդիպումների մասին ԶԼՄ-ներից շատերը նույնիսկ լուր չեն տեղադրում: Պետք է ինտերնետը հատուկ ջանասիրությամբ փորփրել՝ իմանալու նրա այս կամ այն հանդիպման մասին: ՀՀ ապագա նախագահի այցերի ու հանդիպումների մասին հաղորդագրությունները մոտավորապես այսպիսին են. «Հանդիպման ընթացքում Արմեն Սարգսյանը ներկայացրել է Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ իր տեսլականը, լսել է ներկաների տեսակետներն ու գաղափարները՝ ՀՀ ապագայի եւ արդեն նոր կառավարման ձեւաչափում մեր երկրի տարբեր ծրագրերին սփյուռքի ներգրավվածության վերաբերյալ: Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում արդարադատության, առողջապահության եւ կրթության ոլորտների բարելավման, ինչպես նաեւ Հայրենիքի նկատմամբ մատաղ սերնդի հավատքի զորացման առնչությամբ: Անկեղծ ու ջերմ մթնոլորտում արձանագրվել են մեր երկրի ձեռք բերած հաջողությունները, եւ դրանք միասնաբար՝ Հայաստանի եւ Սփյուռքի ջանքերով զորացնելու կամքն ու վճռականությունը»...:  Կամ. «Երիտասարդների հետ հանդիպմանը Արմեն Սարգսյանը կարեւորել է նրանց մասնակցությունը Հայաստանի հասարակական-քաղաքական, տնտեսական, գիտական եւ մշակութային կյանքին, ինչպես նաեւ հետաքրքրվել է, թե ինչպիսի Հայաստան կցանկանան նրանք տեսնել յոթ տարի անց...»։ Իհարկե, ՀՀ 4-րդ նախագահի «ընտրության» օրերին նա էլի կվերադառնա «առաջին էջ», բայց՝ մի քանի օրով: Ընդամենը: Ու կրկին կհեռանա, այս անգամ արդեն՝ մի 7 տարով: Անշուշտ, դա Արմեն Սարգսյանի անձով չի պայմանավորված, այլ ապագա նախագահի ունեցած լիազորություններով ու պատասխանատվությամբ: Եթե ավելի հստակ ձեւակերպենք՝ լիազորությունների ու պատասխանատվության իսպառ բացակայությամբ: Առավել մանրամասն՝Հայկական ժամանակ օրաթերթի այսօրվա համարում: