Իրանի դեսպանը գնդակն ուղարկել է մեր դաշտ.հայկական կողմի պատասխանը
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Հայկ Հարությունյանն այսօր հրավիրված ասուլիսում անդրադարձավ Իրանի դեսպանի այն հայտարարությանը, թե Իրանը պատրաստ է Հայաստանին հարմար գնով գազ վաճառել։   Ներկա պահին Իրանը մեզ ավելի մատչելի գնով գազ չի առաջարկում: «ՀԱնցած տարի մենք Իրանից ներմուծել ենք 382 միլիոն յոթ հարյուր հազար խմ գազ և Ռուսաստանից ներմուծել ենք մեկ միլիարդ 996 միլիոն:  Յոթ տոկոս աճ ունենք Ռուսաստանի Դաշնությունից, 2,9 տոկոս աճ ունենք՝ Իրանից»,- ասաց նա: Փոխնախարարը նախ նշեց, որ մենք Իրանից գազ-էլեկտրաէներգիա գործարքի շրջանակներում 2017-ին ունեցել ենք գազի ձեռքբերման 2.9 տոկոս աճ, իսկ այս տարի պլանավորում են այդ գործարքի ծավալների ավելացում։ «Ինչ վերաբերում է Իրանից գազի ուղիղ գնմանը, երբ որ դուք ինձ ներկայացնեք՝ որն է այդ սահմանումը հարմար գնի, ես միգուցե ավելի կոնկրետ պատասխան տամ, բայց ձեզ հստակ կարող եմ ասել, որ Իրանի կողմից մինչ այսօր չի եղել ավելի էժան գնով գազ վաճառելու առաջարկ»,- ասաց Հարությունյանը։ Նա հայտնեց, որ Իրանի հետ աշխատանքները շարունակվում են և նախատեսում են ծավալների ավելացում գազ-էլեկտրաէներգիա գործարքի շրջանակներում, և ոչ մի սահմանափակում չկա, ընթացիկ բանակցություններ են, որոնք տարվում են մշտապես: «Հստակ կարող եմ ասել, որ Իրանի կողմից մինչ այսօր չի եղել ավելի էժան գնով գազ վաճառելու առաջարկ»,-հայտարարեց նա և կոչ արեց դեսպանից հարցնել, թե ինչ ասել է՝ «հարմար գին»: «Երբ մենք ավելի մրցունակ գին կունենանք, այդ հարցը կքննարկենք: Այնպես չէ, որ մշտապես այդ հարցը մեր օրակարգում չէ, Իրանն էլ է շահագրգռված իր գազի արտահանման ծավալները ավելացնելու ուղղությամբ, իսկ մենք շահագրգռված ենք ավելի մատչելի գազ ձեռք բերելու, քաղաքական խնդիր չկա»,- ասաց նա: Իրանի դեսպանն իր այդ հայտարարությամբ, ըստ էության, գնդակն ուղարկել է մեր դաշտ,նկատեց լրագրողներից մեկը, արդյոք չեն պատրաստվո՞ւմ արձագանքել դրան:«Մեզ մոտ տպավորություն է, որ դուք մենակ Իրանի դեսպանների հայտարարությունն եք լսում, մեր հայտարարությունները չեք լսում։ Այս հարցով բազմիցս  խոսել ենք, մենակ ես երևի անցած տարի տասը տարբեր հարցազրույցներում այս հարցին անդրադարձել եմ :Իրանի կողմից ներկա պահին, անկախ այն փաստից, որ մենք բանակցում ենք, իրենց ասել ենք այն գնային քաղաքականությունը, որ մենք ունենք, այն ալտերնատիվ գինը, որ մենք ունենք, ներկա պահին ավելի մատչելի գին մեզ չի առաջարկվում»,ասաց Նախարարը: