Երևանում այսօր Բուլղարիայի նախագահի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ մինչև Ադրբեջանի ղեկավարությունը չհրաժարվի իր որդեգրած քաղաքականությունից, այլ շարունակի մնալ անուրջների գրկում, զառանցեն Երևանը կամ Զանգեզուրը գրավելու մասին, Հայաստանը որևէ հույս չի կարող տածել, որ խնդիրը կարող է լուծվել։
«Բազմաթիվ անգամ հայտարարարել եմ, որ Հայաստանը պատրաստ է ԵԱՀԿ ՄԽ առաջարկությունների ներքո բանակցություններն ինտենսիվացնել, լարվածությունը թուլացնել և հասնել խնդրի լուծմանը: Բայց, ցավոք, մեր ասածները դեռ մնում են ցանկություններ:
Ես պարոն նախագահին շնորհակալություն եմ հայտնել Բուլղարիայի հավասարակշռված դիրքորոշման համար: Բուլղարիան բոլոր ատյաններում միշտ սատարել է Եվրամիության դիրքորոշումը և միշտ կողմնակից է եղել խնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Հասկանում եմ, թե ինչու է ձեզ մոտ այդպիսի հարց առաջացել: Կարծում եմ՝ պատճառն այն է, որ Բուլղարիայի նախագահը երբ նախորդ տարվա աշնանն Ադրբեջանում էր, Ալիևը շնորհակալություն հայտնեց նրան Բուլղարիայի դիրքորոշման համար։ Ես հո գիտակցում եմ, որ դա պրովոկացիա է, իսկ մենք պրովոկացիաների չենք ենթարկվում, մենք վստահում ենք մեր բարեկամներին»: