«Դրանք ժամանակավոր երևույթներ են և պետության դիրքորոշման մասին չեն խոսում». նախահագը Բուլղարիայում հանդիպան մասին
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարող է կարգավորվել միայն խաղաղ ճանապարհով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանում պետական այցով գտնվող Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահ Ռումեն Ռադևը: «Ղարաբաղյան հարցի կարգավորումը պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամների միջնորդությամբ, այսինքն՝ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի մասնակցությամբ, ինչպես նաև Եվրամիության աջակցությամբ: Շատ կարևոր է երկու երկրների նախագահների ակտիվ երկխոսությունը, որը հիմված կլինի խոհեմության վրա: Իսկ Բուլղարիան իր հերթին կաջակցի, որ այս դիրքորոշումը իրականացվի»,- ասաց նախագահ Ռադևը: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն թլ հայտարարեց, որ շատ լավ հասկանում է այն հանգամանքը, թե ինչպես ստացվեց, որ Ադրբեջանի նախագահի՝ անցած տարվա աշնանը Բուլղարիա այցի ընթացքում մի հայտարարություն ընդունվեց, որտեղ խոսքը գնում էր ԼՂ կարգավորման ընդամենը մեկ սկզբունքի մասին. «Դրանք ժամանակավոր երևույթներ են և պետության դիրքորոշման մասին չեն խոսում։ Ցանկացած երկրի որևէ պաշտոնյա կարող է տարբեր հայտարարություններ անել Ադրբեջանի որևէ պաշտոնյանի հետ, բայց մենք պետք է տեսնենք՝ ընդհանրապես այդ երկրի սահմանադրությամբ, օրենքներով, ով իրավունք ունի հայտարարելու՝ ով ինչպես կարող է մոտենալ խնդրին»: