Սկանդալ և նոր մանրամասներ. Հաղորդավարուհին ԱՄՆ ապօրինի ներգաղթի համար ՀՀ քաղաքացիներից պահանջել է 3000-ից 15000 դոլար
Հաղորդավարուհի Դինա Ակոպովնան ու ևս երկու հայ ԱՄՆ-ում մեղադրվել են մուտքի արտոնագրերի հետ կապված խարդախության համար: Ըստ ԱՄՆ Արդարադատության նախարարության հրապարակած մեղադրական եզրակացության՝ մեղադրվող հայերից Ստելլա Բոյաջյանը Նյու Յորքում ստեղծել և ղեկավարել է «Apple Music Awards Foundation» հիմնադրամը: Օգտագործելով այն ու կապերը հայկական և ամերիկյան երաժշտական ինդուստրիայում, մեղադրյալներն օգնել են ՀՀ քաղաքացիներին ապօրինաբար մուտք գործել Միացյալ Նահանգներ: Նշելով, որ կարող են օգնել մուտք գործել ԱՄՆ, յուրաքանչյուր նման «գործարքի» համար վերջիններս ՀՀ քաղաքացիներից պահանջել են 3 000-ից 15 000 ԱՄՆ դոլար: Այնուհետև նրանք Հայաստանում ձեռք էին բերում կեղծ վկայագրեր, կազմակերպում ազգային տարազով լուսանկարահանումներ, որպեսզի տպավորություն ստեղծվի, թե մուտքի արտոնագիր ստացողները հայ ազգային մշակույթի ներկայացուցիչներ են: Հաջորդիվ Բոյաջյանը և մյուս մեղադրվողները սովորեցնում էին ԱՄՆ ներգաղթել ցանկացողներին, թե ինչպես պետք է անցնեն մուտքի արտոնագիր ստանալու համար հարցազրույցը, ինչպես նաև բոլոր թղթերին կցում լուսանկարներն ու արտիստ լինելու վերաբերյալ մյուս կեղծ ապացույցները: Նշենք, որ նրանց օգնությամբ ԱՄՆ մուտք գործածների մեծ մասը չի լքել երկիրը արտոնագրի ժամկետի ավարտից հետո և շարունակել է Միացյալ Նահանգներում մնալ ապօրինի: «Խարդախություն կատարող անձիք, ովքեր անտեսում են մեր ներգաղթային քաղաքականությությունը, սպառնում են մեր հասարակության ու ազգային անվտանգությանը», - դեպքի վերաբերյալ ասել է ԱՄՆ դատախազության ներկայացուցիչ Ջոն Քրոնանը: «Արդարադատության նախարարությունը չի հանդուրժելու մեր ներգաղթային քաղաքականության հետ կապված այնպիսի չարաշահումներ, որոնք կան տվյալ դեպքի մեղադրական եզրակացության մեջ: Մենք արմատախիլ ենք անելու արտոնագրերի հետ կապված խարդախության մեխանիզմներն ու պատասխանատվության ենք ենթարկելու մեղավորներին», - ավելացրել է նա: Դեպքի վերաբերյալ մանրամասներ է ներկայացրել նաև գործով փաստաբաններից Դոնահյուն: «Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ մեղադրվող խումբը ԱՄՆ մուտք գործել ցանկացող օտարերկրացիներին հագցրել է ավանդական պարային կոստյումներ, տրամադրել կեղծ համերգների վերաբերյալ բուկլետներ, որպեսզի դրանով խաբեն կառավարական ծրագիրը, որը թույլ է տալիս արտասահմանցիներին ժամանակավոր մուտք գործել ԱՄՆ` արտիստական խմբերի կազմում», - ասել է նա: Նշենք, որ ըստ ԱՄՆ Արդարադատության նախարարության կայքի, Բոյաջյանն ու Աթոյանը ձերբակալված են: