«Դրա հաճույքը ո՞րն է». ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ  ԸՕ-ի հետ կապված որևէ անակնկալ ՀՅԴ-ն չի մատուցել որևէ մեկին:  «Չեմ կարծում, որ նոր բան է առաջացել, որից հարաբերությունները պետք է վատանան: Եթե կոալիցիայից դուրս գալու խնդիրը լիներ, մենք չէինք էլ մտնի կոալիցիա»,- ասաց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը: Անդրադառնալով «Ծառուկյան» խմբակցության հետ համագործակցությանը` ընդդեմ ռեյտինգային ընտրակարգի, նշեց, որ այն մարտավարությունը, որ իրենք ուզում են շարունակել` տանել օրենքը, քվեարկել, թեկուզ չընդունեն, ՀՅԴ-ի համար ընդունելի չէ. «Դրա հաճույքը ո՞րն է: Եթե գիտենք, որ դրան գնալու դեպքում հաստատ չի ընդունվելու, էդ ճանապարհն ինչո՞ւ անցնենք, իմաստը ո՞րն է: Մենք պետք է անենք մի բան, որն արժևորվի, կյանքի կոչվի: Ռեալ պոլիտիկն այն է, որ կարողանաս ծրագրերդ կյանքի կոչես: Շատ հարցեր, որ առաջարկել է Դաշնակցությունը, նախ մերժվել է, հետո հասկացել են և ընդունել: Բայց մենք գիտենք, որ այս հարցը գլխավոր տարաձայնություններ առաջացնող հարց է եղել, և Ընտրական օրենսգիրք փոխելը չի նշանակում՝ միայն մի հարցով հրապարակ գալ: Մենք պետք է փաթեթը ձևավորենք, որովհետև կա խնդիր, տեղի ունեցած ընտրությունների հետևանքները քննարկվել են, գնահատվել են ոչ միայն մեր, այլև միջազգային կառույցների կողմից, և ԵԽ մոնիտորինգի հանձնաժողովի զեկույցը շուտով կհրապարակվի, և կտեսնեք, որ այնտեղ խնդիրներ են դրվում: Շտապողականությունը մենք չենք հասկանում, ավելի լավ է մենք դանդաղ գնանք, բայց տեղ հասնենք»: