ՀՀ առաջին հանրապետության տարիների քաղաքական գործիչ, առաջին վարչապետ Արամ Մանուկյանի Հայաստանի դրոշով փաթաթված հուշարձանի գաղափարը երկրորդ փուլ անգամ չի էլ անցել։ Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Ճարտարապետության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Անուշ Տեր-Մինասյանը, ով եղել է Արամ Մանուկյանի հուշարձանի մրցութային հանձնաժողովի անդամ։«Դավիթ Մինասյանին, ով Արամ Մանուկյանի վիճահարույց արձանի էսքիզի հեղինակն է, շատ լավ եմ վերաբերվում և կարծում եմ, որ նա հաջողված աշխատանքների հեղինակ է: Նա, անկասկած, ունի իր ուրույն ձեռագիրը, բայց այստեղ ես ցանկանում եմ խոսել նրա ստեղծագործական ամպլուայի մասին: Նրա աշխատանքների մեծ մասում որոշակիորեն արտահայտված հեգնանք կա, եթե կարելի է այդպես ասել: Նա, անկասկած, շատ սրամիտ մարդ է, գուցե դրանով էլ արտահայտվում է նրա աշխատանքներում հեգնանքի առկայությունը, բայցևայնպես, սա Արամ Մանուկյանի՝ Առաջին Հանրապետության հիմնադիրներից մեկի հուշարձանն է, և այն որևէ կերպ չէր կարող լինել հեգնանք պարունակող որևէ տրամադրությունների մեջ, որը նաև անտեղի հեգնանք էր»,-ասաց նա:
Ճարտարապետների թանգարանի տնօրենի խոսքով՝ հանձնաժողովի անդամները պնդել են, որ Դավիթ Մինասյանի տարբերակը նորարարական է։ «Դավթի աշխատանքը մի փոքրիկ մոդել էր, որտեղ չկային պահանջվող կետերը։ Ես բացահայտ ասում էի, որ անմասշտաբ է, կոնստրուկտիվ տեսանկյունից անգրագիտություն է, դիմաքանդակ չկա, բայց տարօրինակ էր, որ հանձնաժողովի անդամները պնդում էին, թե այն պետք է անցնի հաջորդ փուլ։ Չնայած այդ ամենին՝ ոչ ոք չառարկեց, որ Դավթի առաջարկը վատ նմուշ է»,- տեղեկացրեց նա:
Անդրադառնալով Դավիթ Մինասյանի ներկայացրած փաթեթի մանրամասներին՝ Անուշ Տեր-Մանասյանը նշեց. «Դավիթ Մինասյանի ներկայացրած փաթեթի սկզբնական տարբերակում էլ Արամ Մանուկյանի արձանի տարբերակը ոչ թե փաթաթված դրոշով էր, այլ նա «շալակած» տանում էր դրոշը, որը նաև կատակների տեղիք տվեց, թե Արամ Մանուկյանը կարծես պարաշյուտիստ լինի»: