«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Փորձագիտական հանրությունը բոլոր արգումենտներին անդրադարձավ, բացի, թերևս, բուն պատճառներից»,- ասաց մեր զրուցակից դիվանագետը Ադրբեջանի նախագահական արտահերթ ընտրությունների մասին. «Պետք է նկատի ունենալ վերջին օրերի թուրք-ամերիկյան լարվածությունն Աֆրինում՝ քրդական խնդրին առնչվող. Ալիևի համար նման լարվածությունները կարող են ֆորսմաժորային լինել, որովհետև հայտնի չէ, թե կողմերը մինչև ուր կհասնեն և ինչի շուրջ կպայմանավորվեն։
Պետք է արձանագրել նաև հաջորդ էական հանգամանքը. Ադրբեջանը խոստացել է Եվրոպային մայիսին ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին` մոտ 100 հոգու։ Բանն այն է, որ Ալիևը ցանկանում է մինչև տարեվերջ հարևանության համաձայնագիր կնքել ԵՄ-ի հետ, և ԵՄ «բոնուսները»-գովասանքները՝ որ Ադրբեջանը «դառնում» է «ժողովրդավարական» երկիր, ստանալ այս գլխից` միաժամանակ ստանալով նաև ԵՄ-ամերիկյան օժանդակությունը` չորրորդ անգամ խանացման իր ճանապարհին»: