«Ռուսաստանը բոլորի համար» պորտալին տված հարցազրույցում Ռուսաստանի Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության նախագահ, ՌԴ նախագահի թեկնածու Վլադիմիր Ժիրինովսկին անդրադարձել է հետխորհրդային տարածքում առկա խոչընդոտներին: Ինչպես ասել է Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը շատ կարեւոր է, որը չի հանգչում արդեն 30 տարի: Նա նաև ասել է, որ Ուկրաինայում, Միջին Ասիայում, Վրաստանում՝ ամենուր կան նման խնդիրներ:
«Լուծումը մեկն է՝ միավորվել Ռուսաստանի հետ ազգային սահմանների պահպանմամբ: Ես խոսում եմ նախկին ԽՍՀՄ բոլոր պետությունների մասին: Իհարկե, կամավոր հիմունքներով եւ հանրաքվեներով»,- ընդգծել է նա՝ հավելելով, որ ԼՂ հակամարտության լուծումը ՌԴ հետ միավորվելն է:
Ժիրինովսկին նաեւ ասել է, որ միայն մեկ պետության շրջանակում հնարավոր կլինի վերացնել նման հակասություններն ու չի լինի հիմք նեղանալու, թե ինչ-որ մեկը զբաղեցրել է ուրիշի տարածքը՝ այն կլինի ընդհանուր: