«Հայկական ժամանակ»-ն արդեն տեղեկացրել էր, որ արդարադատության նախարարությունը մշակել է օրենսդրական նախագիծ, որտեղ ամրագրվել է, որ ապագա վարչապետի նստավայրը լինելու է Բաղրամյան 26-ը: Միաժամանակ մեկ այլ նախագծի համաձայն՝ նախագահական նստավայրի հասցեն Մաշտոցի պողոտա 47-ն է: Այս հասցեում այժմ տեղակայված է Կառավարության ընդունելությունների տունը, որը մասնավորեցման ցանկում էր:
Մինչ այս թեեւ հստակեցված չէ, թե՝ պաշտոնական ինչ արարողակարգ է տեղի ունենալու Սերժ Սարգսյանի Բաղրամյան 26-ից դուրս գալու մասով: Ապրիլի 9-ին լրանում է Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման ժամկետը եւ միաժամանակ ակտիվանում են նոր նախագահի լիազորությունները, որը Բաղրամյան 26-ի հետ կապ չի ունենալու, չի գնալու Բաղրամյան 26, Սերժ Սարգսյանը նրան չի դիմավորելու, ապա նոր նախագահը Սերժ Սարգսյանին հրաժեշտ չի տալու, Սերժ Սարգսյանն էլ նստավայրը նոր նախագահին չի հանձնելու: Օրինակ, 2008 թվականին, երբ Սերժ Սարգսյանը դարձավ ՀՀ նախագահ, նա իր ինաուգուրացիայից հետո տիկնոջ հետ մեկնեց Բաղրամյան 26, որտեղ Ռոբերտ Քոչարյանը նստավայրը հանձնեց նրան եւ հեռացավ:
Այս հարցում անորոշություն է նաեւ ՀՀԿ-ականների շրջանում: ՀՀԿ-ի էլիտայում գտնվող պատգմավորներից մեկը «ՀԺ»-ի լրագրողի հետ ունեցած մասնավոր զրույցում նշեց, որ այս հարցով դեռ որեւէ բան չկա հստակեցված, թե Սերժ Սարգսյանի հրաժեշտը ինչպես են կազմակերպելու՝ պաշտոնավարման ավարտի առիթով: Մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ առաջիկայում քննարկում է լինելու, թե Սերժ Սարգսյանը ինչպե՞ս է դուրս գալու նախագահականից, որ բոլորին պարզ կլինի 20 օրից: Վերջինս հավանաբար նկատի ուներ, որ 20 օրից Սերժ Սարգսյանի հետագա քաղաքական գործունեության մասով ինչ-որ նորություն կլինի՝ պաշտոնական մակարդակով: Չի բացառվում, որ դա կարող է կապված լինել վարչապետի պաշտոնի հետ: Եթե անգամ Սերժ Սարգսյանը լինի վարչապետի ՀՀԿ-ի թեկնածուն, ապա նա մինչեւ ընտրվելը իրավունք չունի մնալ Բաղրամյան 26-ում: Միաժամանակ հստակեցված չէ, թե այս պահին նախագահի աշխատակազմը ձեւափոխվելու է դառնա վարչապետի աշխատակազմ, թե նրանք տեղափոխվելու են Մաշտոցի 47:
«Հայկական ժամանակ»-ն այս հարցերով դիմել էր ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակ, սակայն այնտեղից նշել էին, որ մեր հարցերը կարգավորվում են ՀՀ օրենսդրությամբ:
«ՀԺ»-ն ՀՀԿ-ական պատգամավոր Գեւորգ Կոստանյանին խնդրեց մեկնաբանել՝ եթե լրացավ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման ժամկետը, նա պետք է անմիջապես դուրս գա՞ Բաղրամյան 26-ում գտնվող կառույցից, թե կարող է ինչ-որ ժամանակ մնալ:
«Ոչ, չի կարող: Ապրիլի 9-ից հետո նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է հետեւաբար դրանից բխող որեւէ գործողության հնարավորություն չկա»,- ասաց Կոստանյանը:
Հարցին, թե ի՞նչ պետք է լինի այս շենքի կարգավիճակը մինչեւ վարչապետի ընտրությունը, եթե նախագահն այլ նաստավայր է ունենալու, հնարավո՞ր է ստացվի այնպես, որ պարզապես դռները փակեն եւ գնան, Գեւորգ Կոստանյանը նշեց, որ դա Սահմանադրությամբ չի կարգավորվում: