Եթե սա չեք անում, ուրեմն պատվերը հաստատում եք. Սամվել Բաբայանը՝ դատավորին
Վերաքննիչ դատարանում այսօր շարունակվել է Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանի գործով վերաքննիչ բողոքի քննությունը: Սամվել Բաբայանն այսօր դատարանում ելույթ ունեցավ և հայտարարեց, որ իրեն դատելու որոշումը պատվերի շրջանակում է և ինքը որևէ կապ չունի Հայաստան «Իգլա» տեսակի հրթիռի խողովակը տեղափոխելու գործի հետ։ «Զենք-զինամթերքի մասով, եթե նայում եք ամբողջ ձայնագրությունը, ես իմացել եմ, որ իմ հետ գաղտնալսում է եղել մարտի 17-20-ին: Այսինքն 1,5 տարի էդ մարդիկ իրար հետ խոսում են, ինչ-որ հարցեր են քննարկում, ես չգիտեմ: Ես ասել եմ՝ բանավոր չեմ հասկանում, գնա նկարի, բեր տեսնեմ: Իմ որևէ ձայնագրությունից ես չեմ հրաժարվել: Նկարում բերում է, ես բացատրում եմ, որ սա «Իգլա»-ի հատված է, բայց քանի որ մարտկոցը բացակայում է, ապա կարելի է համարել տրուբա, գրական՝ խողովակ: Մարդը ինձ հարց է տալիս՝ կարող ա՞ բանակին դա պետք գա: Ես էլ ասում եմ՝ կարող ա, գուցե մի տեղ էլ էդ խողովակն է վնասված: Ես ասացի՝ եթե դա ձեռքդ բռնեն, պրոբլեմ ես ունենալու: Ասում եմ՝ դիր արկղի մեջ, տար էս ինչ տեղը դիր, ու մեր գյուղի անունն եմ տալիս, որովհետև դրանից ներքև էն գյուղն է, որտեղ ինքը ծանոթներ ունի: Ասել եմ՝ նկարի, նկարը տուր թևավորի (սպայի), թող գա վերցնի, տանի: Այդ ամբողջ խոսակցության մեջ առաջին անգամ ես արտահայտվում եմ, որ դա լինում է կոմպլեքս, երեք «վստրել» մի հատ «պուսկավոյ»: Այդ կոմպլեքս բառը երկու օր հետո, մարտի 20-ին, օգտագործում են Արմենը և ծախողը: Երբ նա ծախողին բացատրում է, որ մասնագետն ասում է, որ սա կոմպլեքս պետք է լինի: Ծախողն էնտեղից գոռգոռում է, թե մասնագետը չգիտի, ես հեսա գալու եմ Երևան և ապացուցելու եմ, որ դա տենց չի։ Այսինքն ես սրանով ասում եմ, որ երբ Սանասարին բացատրել եմ, որ դա կոմպլեքս չի: Իսկ հիմա կոնտեքստից ինչ-որ բառեր հանել, դա մեղադրանք չի դառնում: Կարաք մեղադրեք, օրենքն էլ եք դուք, դատարանն էլ, բայց եթե խոսում եք օրենքի դաշտից, ապա չունեք որևէ փաստ»: Սամվել Բաբայանը պահանջեց հարցաքննել Վրաստանից Հայաստան զինամթերք տեղափոխելու մեջ մեղադրվող անձին։ «Երբ էն տղան, որին ավելի ծանր հանցագործության մեջ են մեղադրում, բերում եք դատարան, բայց պայմանով, որ նա հարցերի չի պատասխանում: Ես հարցնում եմ՝ եթե քեզ գումարը վճարեին, էլի՞ կհանձնեիր ԱԱԾ, ասում է՝ ոչ: Հիմա ուզում եմ հարցնել, ինչի՞ եք ձայնագրություններից էդ մասը հանել: Երրորդ, եթե այդ մարդն ավելի ծանր մեղադրանքով մեղադրվում է, բայց էսօր ազատության մեջ է, իսկ ես ավելի թեթև մեղադրանքով այստեղ նստած եմ, սա արդեն ամեն ինչի մասին խոսում է: Անձը նշում է, որ ինչ-որ անձ դա Վրաստանից հասցրել է Հայաստանի տարածք, ինքն էլ գնացել տնից վերցրել է: Հիմա ես հարգելի դատարան միջնորդում եմ, որ այդ մարդը որին Վրաստանից բերել են, որևէ կարգավիճակում հրավիրեք էստեղ հարց ուղղեք՝ էդ մարդը Վրաստանի տարածքից ինչ–որ զինամթերք տեղափոխել է Հայաստանի տարածք։ Եթե սա չեք անում, ուրեմն պատվերը հաստատում եք»,–հայտարարեց Սամվել Բաբայանը: