էրդողանը հայերի պատճառով չեղարկել է այցը Լատինական Ամերիկա
Prensa Armenia գործակալության հայտնում է,որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝  Լատինական Ամերիկա այցի չեղարկումը զուգադիպել է այդ երկրներում հայկական  համայնքի կողմից նախատեսվող բողոքի ցույցեր կազմակերպելու որոշման հետ: Թուրքիայի նախագահը պատրաստվում էր  փետրվարի 5-ին Վատիկան, ապա Իտալիա այցելելուց հետո  այցելել Լատինական  Ամերիկայի երկրներ: Սակայն վերջին օրերին տեղական շատ պարբերականներ սկսել  էին գրել այն մասին, որ Ուրուգվայում հայկական համայնքը խիստ դժգոհ է այդ  այցի կապակցությամբ: Բացի այդ, հայտնի էր դարձել, որ Էրդողանի այցի դեմ  պատրաստվում են բողոքի ցույցեր իրականացնել: Թուրքիայի կառավարության մի շարք գործակալներ անգամ այս շաբաթ այցելել էին Ուրուգվայ՝ ապահովելու նախագահի անվտանգությունը: Հայ դատի Ուրուգվայի հանձնախմբից հայտնել  են, որ Էրդողանի հնարավոր այցի վերաբերյալ քննարկումները ցույց են տվել, որ Թուրքիայի ժխտողական դիրքորոշման թիրախը Ուրուգվայն է՝ Հայոց  ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման իր քաղաքականությամբ: