Բանակի և պետության հիմնադրման երախտավորներին հետևողականորեն անտեսելու և երախտամոռ քաղքականությանը տուրք տալու հակումը հայկական իրականության անբացատրելի ֆենոմեններից է: Օրինակ ում է խանգարում Հրանտ Բագրատյանը, մարդ, որի վարչապետության օրոք ՀՀ զինված ուժերը հաղթանակներ են տարել և բանակի գործունեության համար պետականորեն արվել է ամեն հնրավոր բան, չի հրավիրվում Բանակի օրվա պաշտոնական միջոցառումներին:
Նույն ձևով Անկախության օրվա պաշտոնական միջոցառումներին չի հրավիրվում Ազատ Արշակյանը, մարդ, ով գիտակցական կյանքի լավագույն հատվածը նվիրել է Հայաստանի անկախության գաղափարական պայքարին և սովետական տարիներին 14 տարի բանտերում է անցկացրել՝ այլախության համար:
Մեկնաբանությունները, թերևս, ավելորդ են. հավանաբար այն մարդիկ, ովքեր զբաղվում են այդ կարգի գործերով, ընկալման ընդգծված պակաս ունեն կամ էլ նոր անկախ հանրապետության պատմությունը շատ վատ գիտեն: