Ռումինիայում 2000-2007 թվականներին մարդկային օեւգանների առեւտրի գործով գլխավոր վկա Յուլիան Յակոբը սենսացիոն բացահայտումներ է արել:Նա ցուցմունք է տվել իր երիկամի գնորդ ազդեցիկ ադրբեջանցու մասին։
«Իմ հետ կապ է հաստատել Էմիլ Սաբոն՝ բժիշկ Միխայա Լուկանի մտերիմ ընկերը, բժիշկը առաջարկել էր վաճառել երիկամը 7,5 հազար դոլարով։ Էմիլ Սաբոն պատմեց ինձ, որ պրոֆեսոր Լուկանը արտասահմանցուն բերել է Ռումինիա, որպեսզի կատարի երիկամի փոխպատվաստումը։ Ես տեղեկացա, որ նա Ադրբեջանից է։ Հիվանդանոցում ադրբեջանցուն ուղեկցել են 4 զինված անձիք, որոնցից մեկի մոտ Կալաշնիկով ինքնաձիգ է եղել:Խոստացված գումարից միայն 2,5 հազարն է ստացել»,-պատմել է նա:
«Էմիլ Սաբոն ասաց ինձ, որ ոչ մի կոպեկ էլ ինձ չեն տա, քանի որ ինքը վճարում է մեքենայի ապառիկ, իսկ պրոֆեսոր Լուկանը վիլլա է կառուցում։ Նա ինձ ասաց, որ կտա մնացած գումարը, եթե ես այլ դոնորներ բերեմ։ Ես բերեցի դոնորներ, բայց խոստացված գումարը այդպես էլ չստացա»,-պատմել է նա։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի քաղաքացին Քլուժ միջազգային օդանավակայան է ժամանել «Հերկուլես» ռազմական ինքնաթիռով՝ Ռումինիայի ռազմաօդային ուժերի կործանիչների ուղեկցությամբ։ «Այդ ադրբեջանցիները դիվանադիտական անձնագրեր ունեին։ Դոկտոր Լուկան մարդկանց օրգանների առեւտրի շնորհիվ աշխատել է աշխատել է 900 հազար դոլար, կառուցել է վիլլա Շվեյցարիայում եւ նոր կլինիկա Ռումինիայում»,-հավելել է նա։