«Թող որևէ չեկիստական գործակալ միայն փորձի պայթեցնել կամ ներկով կեղտոտել Նժդեհի արձանը, պատասխանը լինելու է ռսական դեսպանատան և ռազմաբազայի ուղղությամբ». Տիգրան Խզմալյան
Ռուսաստանում ստորագրահավաք է ... Նժդեհի արձանը Երևանում քանդելու համար: Ասում են թե 200,000 ստորագրություն են արդեն հավաքել: Մեկնաբանություններ չունեմ, միայն ուշունց է մտքիս գալիս: Բայց ամենաճիշտն է վարվել մեր մեծ արքայի պես, ով Հաննիբալին արտահանձնելու հռոմեացիների պահանջին սառնասրտորեն ասաց՝ «Եկեք և վերցրեք՝ եթե կարող եք՛»: Արձանն ինձ բոլորովին դուր չի գալիս, բայց դա էական չէ: Թող որևէ մեկը այստեղ ծպտուն հանի, թե «լավ չէ դաշնակցին նեղացնել»: Թող որևէ չեկիստական գործակալ միայն փորձի գիշերն այն պայթեցնել կամ ներկով կեղտոտել: Պատասխանը լինելու է ռսական դեսպանատան և ռազմաբազայի ուղղությամբ: Չեմ կասկածում, որ ստորագրողների մեջ մի ստվար զանգված կազմում են ռուսուլման ռսահայերը, մեկ էլ մոսկվաբնակ ազերիները: Խուստուփ ձեր մուրազին: Ձեր նախնիներին Նժդեհն այնտեղից էր անդունդ շպրտում: Ինչպես սիրում են ասել ռսները՝ «Կարող ենք կրկնել»: Տիգրան Խզմալյանի գրառումը