ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ պետ է նշանակվել գեներալ-մայոր Ռաֆայել Հովհաննիսյանը
ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության պետ է նշանակվել գեներալ-մայոր Ռաֆայել Հովհաննիսյանը: Նա այս պաշտոնին է նշանակվել Սերժ Սարգսյանի երեկ ստորագրած հրամանագրով: «Հիմք ընդունելով «Քրեակատարողական ծառայության մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության oրենքի 16-րդ հոդվածի 1-ին մաuը` ո ր ո շ ու մ ե մ. Ռաֆայել ՀՈՎՀԱՆՆԻՍՅԱՆԻՆ նշանակել Հայաuտանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության պետ»,- ասված է Սերժ Սարգսյանի հրամանագրում: Մինչ այդ Ռաֆայել Հովհաննիսյանը զբաղեցնում էր ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ պետի առաջին տեղակալի պաշտոնը. նա այդ պաշտոնին էր 2009 թվականից: Ստորեւ ներկայացնում ենք Ռաֆայել Հովհաննիսյանի կենսագրությունը. Ծնվել է 1961 թ. մայիսի 1-ին Շամխորի շրջանի Չարդախլու գյուղում: 1994 թ. ավարտել է ՀՀ ՆԳՆ բարձրագույն դպրոցը՝ իրավաբանի որակավորմամբ: 1979-1981 թթ. ծառայել է Խորհրդային բանակում: 1982-1983 թթ. ՆԳՆ քրեական պատիժների իրականացման վարչության թիվ 1 քննչական մեկուսարանի հսկիչ: 1983-1985 թթ. ԽՍՀՄ ՆԳՆ Վիլնյուսի հրամանատարական կազմի պատրաստման միջնակարգ մասնագիտացված դպրոցի կուրսանտ: 1985-1988 թթ. ՀՀ ՆԳՆ քրեական պատիժների իրականացման վարչության թիվ 6 ուղղիչ աշխատանքային հիմնարկի օպերատիվ մասի օպերլիազոր: 1988-1991 թթ. ՀՀ ՆԳՆ քրեական պատիժների իրականացման վարչության թիվ 6 ուղղիչ աշխատանքային հիմնարկի օպերատիվ-ռեժիմային բաժնի օպերլիազոր: 1991-1992 թթ. ՀՀ ՆԳՆ քրեական պատիժների իրականացման վարչության թիվ 1 քննչական մեկուսարանի օպերատիվ խմբի ավագ օպերլիազոր: 1992-1993 թթ. ՀՀ ՆԳՆ քրեական պատիժների իրականացման վարչության թիվ 1 քննչական մեկուսարանի օպերատիվ բաժնի պետ: 1993-1994 թթ. ՀՀ ՆԳՆ քրեական պատիժների իրականացման վարչության թիվ 1 քննչական մեկուսարանի օպերատիվ գծով պետի տեղակալ: 1994-1996 թթ. ՀՀ ՆԳՆ քրեական պատիժների իրականացման վարչության թիվ 1 քննչական մեկուսարանի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար: 1996-2000 թթ. ՀՀ ՆԳՆ քրեական պատիժների իրականացման վարչության թիվ 2 ուղղիչ աշխատանքային հիմնարկի պետ: 2000-2000 թթ. ՀՀ ՆԳՆ քրեական պատիժների իրականացման վարչության թիվ 1 քննչական մեկուսարանի պետ: 2000-2001 թթ. ՀՀ ՆԳՆ քրեական պատիժների իրականացման վարչության թիվ 2 ուղղիչ աշխատանքային հիմնարկի պետ: 2001-2001 թթ. ՀՀ ՆԳՆ քրեական պատիժների իրականացման վարչության թիվ 6 ուղղիչ աշխատանքային հիմնարկի պետ: 2001-2005 թթ. ՀՀ ԱՆ «Կոշ» քրեակատարողական հիմնարկի պետ: 2005-2009 թթ. ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության պետի տեղակալ: 2009 թ. նշանակվել է ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության պետի առաջին տեղակալ: 03.09.2011 թ. ՀՀ նախագահի հրամանագրով շնորհվել է «Արդարադատության գեներալ-մայոր» կոչում: Ամուսնացած է, ունի երկու դուստր, մեկ որդի: