Կկառուցվի տարածաշրջանում ամենամեծ ճոպանուղին. ՀԺ
Հայկական ժամանակը գրում է. Լոռու մարզում կկառուցվի տարածաշրջանում ամենամեծ ճոպանուղին: Այս մասին հայտարարել է Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը, նշելով, որ կանադացի մասնագետների կողմից ամենահզոր ճոպանուղին կառուցվելու է Մայմեխի ստորոտում, Շահումյան համայնքի վարչական տարածքում: Զուգահեռաբար կկառուցվեն նաև ձմեռային սահուղիներ, հանգստի գոտիներ, երկու հյուրանոց և երկու ռեստորան: Վանաձորի նախկին ճոպանուղու տարածքն, ըստ փորձագետների եզրակացության, բարենպաստ չի եղել ձմեռային հանգստի գոտու կառուցման համար, այդ իսկ պատճառով հետազոտությունների արդյունքում ընտրվել է վերոնշյալ տարածքը.«Ներկայում նախագծանախահաշվային աշխատանքներ են ընթանում: Այս տարի շինարարությունն անպայման սկսվելու է»,- ինչպես փոխանցում է «Հայկական ժամանակ»-ի Լոռու մարզի թղթակիցը, նշել է Արթուր Նալբանդյանը:Այս ծրագիրը, սակայն, ըստ մարզ ղեկավարի, կհանգեցնի մեկ ուրիշ խնդրի. ճոպանուղին շահագործելուց հետո անհրաժեշտ կլինի միայն առաջին փուլում`բացման օրվա համար օրական 3500 մարդու համար հյուրանոցային պայմաններ ապահովել, ինչը ներկա դրությամբ մարզի կտրվածքով հնարավոր չէ: Այդ պատճառով պետք է աշխատանքներ տարվեն այլ ներդրողների հետ՝ սպասարկման ոլորտը, ենթակառուցվածքները զարգացնելու նպատակով. «Աշխատանքները պետք է սկսենք հենց այսօրվանից, որպեսզի ծրագրի ավարտին զբոսաշրջիկներին հնարավոր լինի պատշաճ կերպով ընդունել»,-ասաց մարզպետը և հավելեց, որ հյուրանոցային տնտեսության զարգացման հիմնական պատասխանատուն Վանաձոր համայնքը կլինի: Ու թեև ճոպանուղին կկառուցվի Վանաձորի վարչական սահմաններից դուրս, ծրագիրը կդիտարկվի մարզկենտրոնի զարգացման ծրագրերի համատեքստում:Այս պահի դրությամբ թե ներդրողների ու թե սեփականատիրոջ անունը գաղտնի է պահվում: Ներդրողներն արդեն իսկ կան, քննարկումներ են արվել: Ճոպանուղու նախագծի մշակումը պատվիրվել է կանադացի մասնագետներին. «Նախագիծը պատրաստ լինելուց 9 ամիս անց ճոպանուղին պատրաստ կլինի: Այս պահի դրությամբ միայն նախագիծն է պատվիրված: Հայտնի է նաեւ, որ աշխատանքների ժամանակահատվածը 9 ամիս է»,- «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հայտնեց Լոռու մարզպետարանի տեղեկատվության եւ հասարակության հետ կապերի բաժնի պետ Վահե Դոխոյանը: