Ընտանիքը խոչընդոտ չէ. բազմազավակ կին քաղաքական գործիչները
Վերջին տարիներին ակտիվորեն ի հայտ է գալիս գործնական կնոջ սուբկուլտուրան, որին բնորոշ է կյանքում կարիերայի ուղղվածությունը։ Ժամանակակից հասարակությունում մասնագիտական աճը, էլիտար հասարակության  մաս կազմելու փորձը կնոջը դնում է երկընտրանքի առջեւ. ընտանիք, թե աշխատանք։ Հնարավոր է, որ եւ’ աշխատանքով եւ’ անձնական կյանքը միաժամանակ դասավորելու  կնոջ ունակությունն էլ արտացոլում է նրա ինտելեկտի ճկունությունը։ Մարդ, ով կարողանում է միաժամանակ մի քանի դեր ստանձնել, ոչ միայն մեծ լարվածություն չի զգում, այլ նաեւ հոգեբանորեն կոփված է լինում եթե որեւէ դերում իրեն լիարժեք չի արդարացնում։ Մեր իրականությունում ավելանում են քաղաքականությամբ զբաղվող կանայք, ովքեր նաեւ բազմազավակ մայրիկներ են։ Wnews.am-ն առաջարկում է միասին ծանոթանալ նրանց. ԱԺ պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյան ԱԺ պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանն ունի հինգ զավակ. երկու դուստր եւ երեք որդի։ Ավագ որդիները տնտեսագետներ են, իսկ կրտսերն ընտրել է ազգային անվտանգության ոլորտը: Աղջիկներից մեկն իրավաբան է, մյուսը` տնտեսագետ, նրանք տիկին Նաղդալյանին 4 թոռնիկ են պարգևել: «Միայն հայ կինն է կարողանում միաժամանակ լինել լավ մայր, գերազանց կին, թիկունք, ընկեր իր ամուսնու համար և նույն կերպ նվիրվել իր աշխատանքին և հայրենիքին»,- կարծում է Հերմինե Նաղդալյանը: ԱԺ նախկին պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանն ունի չորս դուստր՝ Լիլիթ, Լուսինե, Գրետա եւ Լուիզա։ Նախկին պատգամավորը խոստովանել է, որ իր՝ քաղաքականությամբ զբաղվելն ընտանիքի անդամների համար հաճույք չէ։ «Այնպես որ` հեշտ չէ, իմ ընտանիքը բազմաթիվ զրկանքներ է տեսել»,- նշել է նա:   Ի դեպ, տիկին Փոստանջյանի դուստրերը  ցանկանում են, որ իրենց ծնողներն իրենց եղբայր պարգեւեն, գուցե տիկին Փոստանջյանը, ով այժմ էլ պատգամավոր չէ, հասցնի՞ իրականացնել աղջիկների երազանքը։ ԱԺ պատգամավոր Արմենուհի Կյուրեղյան Արմենուհի Կյուրեղյանը պատգամավոր է ընտրվել 2017-ին։ Տիկին Կյուրեղյանն ունի երեք զավակ։  Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայեն
Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենն ունի յոթ երեխա։ Հարցին, թե ինչպես է կարողանում համատեղել ընտանիքն ու կարիերան, նա պատասխանել է.
«Հուսամ, կգա մի օր, երբ ընտանիքի եւ կարիերայի համատեղման մասին հարցը կուղղվի ոչ միայն կանանց, այլ  ամուսիններին, երբ հայրերն ու մայրերը ապահոված կլինեն այդ մեծ հանձնարարականի օպտիմալ կատարման հնարավորություններով։ Եվրոպայի առջեւ ծառացած ամենագլխավոր հարցը երեխաներին «այո» ասելն է։
Շեյխուհի Մոզա. Նա Քաթարի շեյխի երկրորդ կինն է, գլխավորում է Քաթարի կրթության, գիտության եւ ընդհանուր զարգացման հիմնադրամը, հանդիսանում է ընտանեկան հարցերով Վերին խորհրդի նախագահ, նա նաեւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հատուկ դեսպանն է։ Մոզան ունի յոթ երեխա։ Նա օրինակ է ոչ միայն այն բանի, որ արաբական աշխարհի կինը կարող է իրավունք ստանալ չկրել փարաջա, այլ նաեւ զբաղվել կարեւոր քաղաքական գործերով։ Հարցազրույցներից մեկում նա հայտարարել է, որ ամուսնու հետ փորձել են իրենց երկու դուստրերին եւ հինգ որդիներին դաստիարակել այնպես, ինչպես դա անում են սովորական ընտանիքներում