Փոփոխություններ ՊՊԾ, Ոստիկանության ու ԱԱԾ համակարգում
Արդարադատության նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որով մասնավորապես, սահմանվում են, որ վարչապետը պետք է ունենա 4 ենթակա մարմին՝ ԱԱԾ-ն, Ոստիկանությունը, Պետական պահպանության ծառայությունը և Պետական վերահսկողական ծառայությունը: Ըստ նախագծի կառավարությանը ենթակա մարմինները 12-ն են՝ ՊԵԿ-ը, Քաղաքաշինության կոմիտեն, Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեն, Վիճակագրական կոմիտեն, Առողջապահական տեսչական մարմինը, Հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչական մարմինը, Բնապահպանական և ընդերքի տեսչական մարմինը, Գյուղատնտեսական տեխնիկայի տեսչական մարմինը, Էներգետիկայի տեսչական մարմինը, Կրթության տեսչական մարմինը, Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինը և Տրանսպորտի տեսչական մարմինը: Օրենքը նախատեսում է, որ նախարարություններին ենթակա մարմինները էիվը 18-ն է, որոնք են, Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը, Քրեակատարողական ծառայությունը, Պրոբացիոն ծառայությունը, Սննդամթերքի անվտանգության ծառայությունը, Փրկարար ծառայությունը, Սոցիալական ապահովության ծառայությունը, Պետական արարողակարգի ծառայությունը, Միգրացիոն ծառայությունը, Ջրային կոմիտեն, Գիտության կոմիտեն, Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն, Զբոսաշրջության կոմիտեն, Ռազմարդյունաբերական կոմիտեն, Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեն, Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն, Բարձրագույն որակավորման կոմիտեն, Անտառային կոմիտեն և Լեզվի կոմիտեն: Բացի այդ, Արդարադատության նախարարությունը ներկայացրել է նաև «Ոստիկանության մասին» օրենքի փոփոխությունները, որոնք մասնավորապես, վերաբերում են նրան, որ ոստիկանությունը նոր Սահմանադրությամբ կառավարությանն առընթեր մարմնից դառնալու է վարչապետին ենթակա մարմին: Ըստ այդմ, նշվում է, որ ոստիկանության կանոնադրությունը հաստատում և աշխատողների առավելագույն թվաքանակը սահմանում է վարչապետը: Ոստիկանության պետը ոստիկանության կառուցվածքի և թվաքանակի սահմաններում իրավասու է ստեղծելու ոստիկանության ենթակառուցվածքային ստորաբաժանումներ: Ոստիկանության գործունեության նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում են Կառավարությունը և վարչապետը: Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում նորընտիր Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման օրը: Բացի այդ, փոփոխություններ են նախատեսված նաև «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում: Ըստ այդմ, ոստիկանության պետին նշանակում և ազատում է վարչապետը, ոստիկանության պետի տեղակալներին Ոստիկանության պետի առաջարկությամբ նշանակում և ազատում է վարչապետը, մինչդեռ գործող օրենքով այդ լիազորությունը վերապահված է ՀՀ նախագահին: Ոստիկանության զորքերի հրամանատարին վարչապետի առաջարկությամբ նշանակում և ազատում է Հանրապետության նախագահը: Ոստիկանության զորքերի հրամանատարն ի պաշտոնե ոստիկանության պետի տեղակալն է: Ոստիկանության գլխավոր, ավագ և միջին պաշտոնների խմբերի ծառայողներին պաշտոնի նշանակում և պաշտոնից ազատում է ոստիկանության պետը:
դիտվել է 84 անգամ
«Փաշինյանի թռնելուց առաջ ինչու՞ Աննան խոսեց իրենց ամուսնանալուց»․ Էդիկ Անդրեասյան (video) Այս տեսանյութով ամենաշահագրգռված անձը քննչական կոմիտեից հետո Արման Սարոյանն է. Բաբայան (video) Ի՞նչ կապ ունի Ավինյանի հայրը՝ Նորք-Մարաշի «խրամատների» հետ․ Մեսրոպ Մանուկյան (video) Բացահայտեմ՝ ինչպես են ստեղծել Արշակ Սրբազանի դեմ այդ կեղծ տեսանյութը․ փաստաբան (video) «Սյունիք» ՖԱ-ի հովանավորները շատանում են. ստորագրվում են նոր հուշագրեր (video) Օդի ջերմաստիճանը փետրվարի 20-ի ցերեկը կնվազի 3-5 աստիճանով, 21-ի ցերեկը նույնքան կբարձրանա Ո՞վ է պատկերված Արշակ սրբազանին վերագրվող կեղծ տեսանյութում․ փաստաբանը մանրամասներ ներկայացրեց (video) #ՈՒՂԻՂ․ Եկեղեցու դեմ Նիկոլի միակ զենքը․ Արմինե Ադիբեկյան (video) Արտաքին վեկտորները կարող են փոխվել, պետականությունը՝ ոչ. Արսեն Բաբայան Աջափնյակի կրակոցների գործով ոտքի են հանել ոստիկանության գրեթե բոլոր ստորաբաժանումները. Որոնվողների մեջ կա 2 եղբայր Աբովյանի համայնքային կոմունալ տնտեսության պաշտոնյան դատապարտյալի օգտին ապօրինի գործողության դիմաց կաշառք է ստացել ԱՄՆ-ը 3 օրում 68 ռшզմական բեռնատար ինքնաթիռ է տեղափոխել Մերձավոր Արևելք Փաշինյանի «խաղաղության» ծանր գինը․ ի՞նչ է սպասվում․ Հովհաննես Ավետիսյան (video) Աննախադեպ իրավիճակ է․ ի՞նչ եք պատրաստվում անել․ Սերժ Սարգսյանը բացեց փակագծեր (video) Թրամփը դիտարկում է Իրանի միջուկային օբյեկտներին խոշոր hարված hասցնելու հնարավորությունը. ABC NEWS Սյունիքում Փաշինյանը հողեր կտա, որպեսզի․․․ Հովհաննես Ավետիսյան (video) Կիևի և Բուդապեշտի հարաբերությունները դարձել են թշնшմական. Օրբան ԱՄՆ-ը 3 օրում 68 ռшզմական բեռնատար ինքնաթիռ է տեղափոխել Մերձավոր Արևելք Դե հիմա լսե՛ք՝ ովքեր են իրենց աջակցությունը հայտնել Գագիկ Ծառուկյանին․ Արման Աբովյան (video) ՊՆ ծառայողը Արարատի մարզում «BMW»-ով բախվել է ծառերին, հողաթմբերին և մшհացել Բռնվե՛ք, չընկնեք․ պատմեմ՝ ինչ է արել Նիկոլի կեղծ դպիրը․ Ռուզան Ստեփանյան (video) Դատարանում Վարդան Ղուկասյանին քաշքշեցին (video) Վարդան Ղուկասյանի ասմունքը՝ դատարանում (video) Իրանում ռազմական ինքնաթիռ է կործանվել #ՈՒՂԻՂ․ «Թուրքերը Գեղարքունիքում ու Շիրակում սպառնացե՞լ են հայերին»․ Վոլոդյա Հովհաննիսյան (video)