Պատգամավորները նկարահանել են Այրումի պոչամբարից Դեբետ լցվող թունավոր թափոնները. econews.am
ԱԺ պատգամավորներ Գևորգ Գորգիսյանն ու Լենա Նազարյանն այցելել են Լոռի՝ պարզելու համար, թե ճշմարտացի են արդյո՞ք համացանցում և լրատվական դաշտում շրջանառվող տեղեկությունները Դեբետ լցվող քիմիական թափոնների մասին: «Հենց հիմա Ախթալայի հանքավայրի պոչամբարից այս կեղտաջուրը թափվում է Դեբետ գետը: Այրումի պոչամբարը լցվել է ու թունավոր պոչանքը հեղեղատարերով, վտակներով, խողովակներով, մարդկանց տնամերձ հողամասերն աղտոտելով լցվում է գետը: Սա ընդամենը արտահոսքի մի տեղն է»,- տեսանյութին կից գրել է Լենա Նազարյանը: «Մենք հիմա գտնվում են Լոռվա մարզում՝ Այրումի պոչամբարի մոտ: Ես և Լենա Նազարյանը: Նայե՛ք, սա ժամանակին եղել է առու, որով ոռոգվում են մոտակայքում գտնվող բոլոր 30 հա այգիները: Պոչամբարից լցվում են այստեղ բոլոր թունաքիմիկատ նյութերը, այս ամեն ինչով ջրվում են այգիները, այդ պտուղները ուտում են ոչ միայն տեղացի, այլև այստեղից գնած ապրանքներն օգտագործող ժողովուրդը: Այս ամենը լցվում է Դեբետ գետը»,- ասում է պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը: Նշենք, որ օրերս տեղեկություն տարածվեց նաև «Թեղուտ» ՓԲ կողմից Դեբետ թափվող թունավոր թափոնների մասին: Ըստ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի տարածած հաղորդագրության, հունվարի 22-ին տեսչական մարմնի Լոռու մարզի տարածքային ստորաբաժանման աշխատակիցներն այցելել են «Թեղուտ» ՓԲ ընկերություն, զննել են պոչամբարի տարածքը: Նախնական ուսումնասիրությամբ պոչամբարի պատվարի վրա որևէ ճաք կամ վթարային իրավիճակ, ինչպես նաև պոչամբարից արտահոսքի հետք դեպի շրջակա միջավայր չի հայտնաբերվել: Աշխատակիցները Դեբեդ գետից լրացուցիչ կատարել են նմուշառում՝ լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում պարզելու՝ արդյոք գետի մեջ վտանգավոր նյութ առկա է, թե` ոչ: Նյութի աղբյուրը` Econews.am