«Դերժավայի» Արկադիին պատկանող հիվանդանոցում մահացած ծննդկանի որովայնում «մառլյա» են թողել. նոր մանրամասներ
Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում Աննա Մաթևոսյանի նախագահությամբ շարունակվեց 42-ամյա Կարեն Բաղդասարյանի և 31-ամյա Լիանա Դաղբաշյանի գործի դատական քնննությունը: Ամբաստանյալները «Դերժավայի» Արկադիին պատկանող, նրա քրոջ կողմից կառավարվող «Սլավմեդ» բժշկական կենտրոնի մանկաբարձ-գինեկոլոգներ են, ներկա պահին էլ աշխատում են՝ նրանց խափանման միջոցը ստորագրությունն է չհեռանալու մասին: Երկու բժշկներին մեղադրանք է առաջադրվել բժշկական օգնությունը կազմակերպելու ժամանակ մասնագիտական պարտականությունների նկատմամբ անփույթ, անբարեխիղճ վերաբերմունքի հետևանքով ծննդկանի մահը առաջացնելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130 հոդվածի 2-րդ մասով: Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Կարեն Բաղդասարյանը 2016 թվականի հուլիսի 26-ին եղել է «Սլավմեդ» բժշկական կենտրոնի հերթապահ մանկաբարձ-գինեկոլոգը: Այդ օրը, ժամը 16-ն անց 30-ին ծննդկան, գործով տուժող Տաթևիկ Գ.-ն ենթարկվել է կեսարյան հատման, նա որդի է աշխարհ բերել: Ժամը 20-ի սահմաններում Տաթևիկի ինքնազգացողությունը վատացել է, նա գանգատներ է ունեցել: Սակայն, ըստ մեղադրական եզրակացության, հերթապահ գինեկոլոգ Կարեն Բաղդասարյանը ժամանակին չի ձեռնարկել որակյալ, մեծ կարևորություն ունեցող ախտորոշիչ հետազոտություններ նեղ մասնագետների կողմից, մասնավորապես՝ չի հետազոտվել որովայնի խոռոչում գտնվող օրգանների վիճակը, չի ստուգվել ներքին արյունահոսության առկայությունը: Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ նեղ մասնագետ չլինելով՝ Կարեն Բաղդասարյանն ինքն է շարժական սարքով կատարել ծննդկանի որովայնի օրգանների հետազոտություն, որովայնի խոռոչում արյունավաք չի հայտնաբերել ու եզրակացրել է, թե ծննդկան Տաթևիկ Գ.-ի առողջական վիճակը բավարար է: Վկան պնդեց, որ գերձայնային հետազոտության ժամանակ ծննդկանի որովայնում «մառլյայի կտոր» չի տեսել. «Էդ չափսի մառլյան բաց չէի թողնի…»: Վկան նաև ասաց, որ կեսարյան հատումից հետո պարտադիր սոնոգրաֆիկ հետազոտություն չի կատարվում, այն կատարվում է անհրաժեշտության դեպքում… Վկա Յուրի Խաչատրյանը «Սլավմեդում» բժիշկ-անեսթեզիոլոգ է: Նա հայտնեց, որ Տաթևիկի կեսարյան հատումի ժամանակ ինքը չի եղել անզգայացնող բժիշկը: Իրեն գիշերվա ժամը 12-ին կանչել է հերթապահ գինեկոլոգ Կարեն Բաղդասարյանը՝ նշելով, որ կեսարյան հատումի ենթարկված ծննդկանի մոտ խնդիրներ են առաջացել՝ հնարավոր է, որ որովայնում հեմատոմա լինի, որը պետք է վիրահատական եղանակով հեռացնել: Մանրամասները՝ այստեղ: