Ժողովուրդ ջան, կարագը թանկացել է, խառը կանաչի կերեք, խոզի միսը թանկացել է, սխտոր կերեք. Փաշինյան
Ժողովուրդ ջան, կարագը թանկացել է, խառը կանաչի կերեք: ԱԺ-ում «Առանձին ապրանքատեսակների գների բարձրացման պատճառները և գնաճը մեղմելու հնարավորությունները» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտարարեց «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը: «Իշխանությունները պատկերավոր ասած կշեռքի մի նժարին դրել են թանկացումները, մյուս նժարին՝ էժանացումները և ստացել է, որ գնաճը 2017-ին կազմել է 2,6 տոկոս է: Ստացվել է, որ եթե կարագը 41 տոկոսով թանկացել է դրան հակակշռում է խառը կանաչու գրեթե նույնքան էժանացումը: Կամ եթե գառան միսն է 28 տոկոսով աճել, դրան հակակշռում է կանաչ սոխի 18 տոկոսով էժանացումը: ԿԲ նախագահն ասաց, որ գիտությունը պարզել է, որ կարագն օգտակար է: Գիտե՞ք, թե գիտությունը երբ է պարզել, որ խառը կանաչին օգտակար է, գիտե՞ք, թե ինչքան վիտամիններ կան մեջը: Գառան միսը թանկացել է, կանաչ սոխ կերեք, շատ օգտակար է, առանց կատակի, կամ խոզի միսը թանկացել է, սխտոր կերեք, այ ձեր ցավը տանեմ: Բենզինը թանկացել է, բրդեք ավտոները, ձեռքերումդ ուժ չկա՞»,-հեգնանքով հավելեց Փաշինյանը: «Երբ լսում եմ կառավարության ներկայացուցիչներին, ասում եմ՝ ոնց որ հայերեն են խոսում, ընդ որում գրական, բայց ոնց որ իրականության մասին չեն խոսում: Նրանք իրականությունը վերցնում են, գցում են «Google translate»-ի մեջ, կնոպկան սեղմում են ու կարդում ստացված տեքստը: Նրանք, ըստ էության, ամեն ինչ ճիշտ են ասում, բայց «Google translate»-ով են ասում: ՊԵԿ-ի փոխնախագահն ասում է ի՞նչ եք անհանգստանում, վերադարձել ենք 2015 թվականի գների մակարդակին: 2015 թվականը գնաճի մեր երազանքների մակարդա՞կն է: Ֆինանսների նախարարն էլ, բոյով, սիրուն, կրթված, այսօր ասում է 2011-ին 7 տոկոս գնաճ է եղել, մա՞րդ է մեռել: Փակեք լսումները, կանգնացրեք լսումները, իջնենք գնանք տներով: Այսինքն մեր չափանիշը մարդ մեռնե՞լն է»,-հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը: