Տարբեր ժամանակներում Ադրբեջանական ԽՍՀ ժողովրդական արտիստներ ճանաչված հայերը.ովքեր են նրանք.ցանկը ներկայացնում է Rusarminfo կայքը :
Հովհաննես Աբելյանը ծնվել է Բաքվի շրջանի Շամախիում: Երկար տարիներ հանդես է եկել Բաքվի հայկական թատրոնում: Ստացել է հայկական ու ադրբեջանական ԽՍՀ ժողովրդական արտիստ՝ 1932 թվականին:
Դերասանուհի Մարիա Գրիգորյանը ծնվել ու դերասանական կրթություն է ստացել Թիֆլիսում: Սովետական իշխանությունների հաստատումից հետո ակտիվ մասնակցություն է ունեցել Բաքվի հայկական թատրոնի ստեղծման գործում, աշխատել է այնտեղ մինչ թատրոնի փակվելը՝ 1984 թվականը: Ադրբեջանի ժողովրդական արտիստի կոչում է ստացել 1935-ին:
Դերասան Արկադի Արզումանյանը ծնվել է Շուշիում, դերասանական գործունեություն է ծավալել 1921-ին Բաքվի հայկական թատրոնում, հայկական ու ադրբեջանական ԽՍՀ-ների ժողովրդական արտիստի կոչում է ստացել 1954 թվականին:
Դերասան Գուրգեն Հարությունյանը ծնվել է Գանջայում, դերասանական կարիերան նա եւս սկսել է Բաքվի հայկական թատրոնում, 1949-ից աշխատեl է Ստեփանակերտի պետական թատրwնում, 1955-ին ստացել է Ադրբեջանի ժողwվրդական արտիստի կոչում:
Օպերային երգիչ Ավագ Պետրոսյանը ծնվել է Հայաստանում, կրթություն ստացել Երեւանում, հետո Մոսկվայում,1962-ին ստացել է Ադրբեջանի ժողովրդական արտիստի կոչում՝ «Կորողլու» օպերայի լավագույն կատարման համար:
Դերասան Կոնստանտին Ադամովը, ծնվել է Բաքվում, երկար տարիներ աշխատել է Ադրբեջանի ռուսական դրամատիկ թատրոնում, 1972-ին ստացել Ադրբեջանի ժողովրդական արտիստի կոչում ու ստացել ադրբեջանական պետական մրցանակ: