Թուրքիայի զինուժը գնդակոծել է Աֆրինի քրդերի հենակետերը
Սիրիայի Աֆրին նահանգ ներխուժել պատրաստվող Թուրքիայի զինված ուժերը գնդակոծել է տեղի քրդական «Ժողովրդական ինքնապաշտպանական ջոկատներ»-ի (ԺԻՋ-YPG) դիրքերը: Ըստ թուրքական «Haberler» լրատվամիջոցի՝ հաուբիցներով արձակված կրակից սպանվել է 30 քուրդ զինյալ և ոչնչացվել վերջիններիս մի շարք թաքստոցներ: Այժմ «Սիրիայի ազատ բանակ» (Սիրիայի ընդդիմադիր ուժեր) խմբավորման զինյալները և թուրք զինվորները (20.000 կենդանի ուժ) հրամանի են սպասում, որ ցամաքային գործողություններ սկսեն Աֆրինում: Միջանկյալ նշենք, որ նախօրեին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանըհայտարարել է, որ Աֆրինի ռազմական գործողությունները իրականացվելու են «Սիրիայի ազատ բանակ»-ի հետ: Աղբյուրը, հղում անելով Սիրիայի ընդդիմադիր ուժերի աղբյուրներին, պնդում է, որ ԱՄՆ-ն Սիրիայի քրդերին է տարամադրել «MANPAD» տեսակի շարժական ՀՕՊ հրթիռներ: Պաշտոնական Անկարան վերջին օրերին թուրք-սիրիական սահմանի մոտ գտնվող մի շարք շրջաններում (Մարդին, Շանլըուրֆա. Գազիանթեփ, Հաթայ), զինտեխնիկա է կուտակել: Իրենց հերթին քրդական ուժերը Սիրիայի Քոբանի և Քամըշլը շրջաններից իրենց ուժերը տեղափոխել են Աֆրին: Հիշեցնենք, որ այն բանից հետ, երբ ԱՄՆ-ն Սիրիայի քրդական ուժերից նոր զորախումբ ստեղծելու մասին որոշում կայացրեց, Թուրքիայի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ հայտարարություններ արեցին, որ իրենք անհրաժեշտության դեպքում կարող են ներխուժել Սիրիաի Աֆրին նահանգ և ռազմական գործողություն իրականացնել: Վերջինս գտնվում է Սիրիայի քրդական ուժերի վերահսկողության տակ, որոնց պաշտոնական Անկարան ահաբեկչական է համարում: Աղբյուրը` Ermenihaber.am