Աննախադեպ. Ղազախներն ու ԱՄՆ-ն այլևս ռազմավարական դաշնակից են
Ղազախներն ու ԱՄՆ-ն այլևս ռազմավարական դաշնակից են Կողմերը այդ մասին համատեղ հայտարարություն են ընդունել։ Ի դեպ Նազարբաևն էլ առաջին ԱՊՀ առաջնորդն է, ում ընդունեցին Օվալաձև աշխատասենյակում։ Ղազախստանը դարձավ այն բացառիկ պետությունը, որը ռազմավարական նշանակություն ունի և՛ ԱՄՆ-ի, և՛ Ռուսաստանի, և՛ Չինաստանի համար։ Կարծում եմ ԱՊՀ որևէ այլ՝ այն էլ ՀԱՊԿ, կամ ԵԱՏՄ անդամ պետություն իր արտաքին քաղաքականության մեջ դիվերսիֆիկացիայի նման մակարդակի չի հասել և հավանաբար չի էլ հասնի։ Իսկ Նազարբաևը ԱՊՀ միակ խորհրդային առաջնորդն է։ Նենց որ հետո էլ չասեք, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ներկա մակարդակը պայմանավորված է ԵԱՏՄ-ՀԱՊԿ-ԱՊՀ գործոններով, կամ ռուսական ուժեղ ազդեցությամբ։ Facebook-ի իր էջում գրել է ԱՄՆ Թաֆթսի համալսարանի Ֆլեթչերի իրավունքի եւ դիվանագիտության դպրոցի գիտաշխատող, քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը՝ վերլուծելով Վաշինգտոնում կայացած Նազարբաեւ-Թրամփ հանդիպումը: