Հայաստանը Су-30 կործանիչներ է ցանկանում ձեռք բերել
Հայաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև նախորդ տարվա վերջին ստորագրված վարկային համաձայնագրի մանրամասներն առայժմ հայտնի չեն, բայց փորձագետները գոնե մոտավոր կերպով պատկերացնում են, թե ինչ զինատեսակներ և ռազմական տեխնիկա կարող է Հայաստանը ձեռք բերել իր ռազմական դաշնակցի կողմից տրամադրվելիք նոր «ռազմական վարկով», որի գումարը կազմելու է 100 մլն ԱՄՆ դոլար:  Հարցին The Central Asia-Caucasus Institute-ի (CACI) կայքում հրապարակված իր հոդվածում անդրադարձել է վերլուծաբան Էդուարդ Աբրահամյանը՝ գալով այն եզրակացության, որ ռուսական վարկը թույլ կտա Հայաստանին թարմացնել, ընդլայնել իր ռազմական կարողությունները: Փորձագետը հիշեցրել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 6-ին հաստատել է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հոկտեմբերին ստորագրված վարկային համաձայնագիրը, որով Հայաստանը 100 մլն դոլարի վարկ կստանա Ռուսաստանից՝ ռուսական արտադրության զինատեսակներ գնելու և «Համատեղ պաշտպանության ոլորտի զարգացման ծրագիրը» կենսագործելու նպատակով: Սա վերջին երկու տարիներին Ռուսաստանի կողմից տրամադրված երկրորդ ռազմական վարկն է: Նախորդ անգամ Ռուսաստանը տրամադրել էր 200 մլն դոլարի չափով վարկ, որով Հայաստանը գնեց ժամանակակից զինատեսակների զգալի խմբաքանակ, այդ թվում՝ «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, ՏՕՍ-1Ա «Սոլնցեպյոկ» հրանետներ, Իգլա-Ս դյուրակիր զենիթահրթիռային համալիրներ և այլն: Այս համաձայնագրով նախատեսված սպառազինության մեծ մասն արդեն մատակարարվել է, իսկ նոր վարկային համաձայնագիրը նախատեսվում է իրականացնել 2018-22 թթ.: Նա նաեւ հիշեցրել է, որ նոյեմբերի 15-17-ին 2018 թվականի պետական բյուջեի նախագծի շուրջ խորհրդարանական լսումների ժամանակ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը որոշ մանրամասներ է բացահայտել առաջիկայում ակնկալվող սարքավորումների ձեռքբերման առաջնահերթությունների վերաբերյալ: Ինչ վերաբերում է առաջիկա գնումներին՝ Նահապետյանն ընդգծել է ՀՀ զինված ուժերը համապատասխան շարժական հրետանիով, հակաօդային պաշտպանության միջոցներով եւ ավիացիոն ռեսուրսներով զինելու անհրաժեշտությունը: Նահապետյանի խոսքերը տեղիք են տվել ենթադրությունների, որ Հայաստանը ձգտում է ձեռք բերել Սու-30ՍՄ կործանիչները: «Այս մարտական ինքնաթիռների ձեռքբերման մասին դեռեւս առաջարկել էր պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, բայց այդ հարցը սառեցվել էր 2016 թվականի ապրիլյան դեպքերի պատճառով»,- հիշեցնում է փորձագետը եւ հավելում, որ մարտական ուղղաթիռների ձեռքբերումը, այնուամենայնիվ, առաջիկա տարիներին ավելի իրատեսական է՝ հաշվի առնելով, որ Սու-30ՍՄ ինքնաթիռների գործառնական նպատակահարմարությունը կասկածելի է Հայաստանի երկնքում: