Կարեն Չիլինգարյանը գիտի թանկացումների պատճառը
«Սպառողների խորհրդատվության կենտրոն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարեն Չիլինգարյանն այսօր հայտարարեց, որ Հայաստանում գների բարձրացման պատճառը Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցություն է, քանի որ ակցիզային հարկերը աճել են, եւ այս կազմակերպության օրենքների համաձայն՝  հաշվի առնելով, որ ԵՏՄ մյուս անդամ երկրներում այն ավելի բարձր է, քան Հայաստանում, անհրաժեշտություն էր առաջացել այս դիսբալանսը վերացնել ակցիզների  բարձրացման միջոցով։ «Խոսքը սեղմված գազի մասին  է, որը մեզ մոտ համարվում է ամենաէժան վառելիքը: Սակայն, այն նույնպես թանկացել է»,-պարզաբանել է Չիլինգարյանը՝ տեղեկացնելով, որ Ռուսաստանի, Բելոռուսի, Ղազախստանի կենսամակարդակը համեմատաբար բարձր է, քան Հայաստանում։
Ըստ փորձագետի՝ Հայաստանիա առաջ դնում են  որոշակի շրջանակներ, որը չի բխում սպառողների շահերից և, որ Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին  ավելի շատ թելադրված էր  քաղաքական պատճառներով, քան տնտեսական: