«Ապահովեք հավասար պայմաններ». Մարուքյանը վարչապետից պահանջում է լուծել Բագրատաշենում ապահովագրողների խնդիրը
«Ելք» խմբակցության քարտուղար Էդմոն Մարուքյանը վարչապետ Կարեն Կարապետյանից ու Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) նախագահ Արտակ Շաբոյանից պահանջել է լուծում տալ Բագրատաշենի անցակետում հունվարի 4-ից մոտ 40 ապահովագրողների կողմից բարձրացված խնդրին։ Մարուքյանն այս առնչությամբ, Facebook–ի իր էջում գրել է հետեւյալը.
«Այսօր առավոտյան գրություններ եմ ուղարկել ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին եւ ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանին՝ պահանջելով լուծել Բագրատաշենի անցակետում հունվարի 4-ից մոտ 40 ապահովագրողների կողմից բարձրացված, սակայն դեռ որեւէ լուծում չստացած խնդրին։
Հարցը մասնավորապես այն է, որ մաքսատանն ապահովագրական գործունեություն ծավալող բոլոր ընկերությունները հավասարապես վարձակալությամբ տարածքներ են ստացել անցակետից դուրս, մինչդեռ նախորդ ամսվանից մի ընկերություն ստացել է առավելություն մյուսների նկատմամբ եւ իր գործունեությունն այժմ իրականացնում է անցակետի տարածքում։ Այսպիսով` խախտվել են հավասարության եւ ազատ տնտեսական մրցակցության սկզբունքները, ինչպես նաեւ այդ 40 ապահովագրողների իրավունքները։ Վարչապետին ուղղված գրությամբ առաջարկել եմ հանձնարարել ՊԵԿ-ի նախագահին՝ սեղմ ժամկետում լուծել Բագրատաշենի մաքսակետում ապահովագրական գործունեություն ծավալող սուբյեկտների կողմից արդարացիորեն բարձրացված խնդիրը՝ մաքսակետի տարածքից հանելով «Թոփ-Սփին» ՍՊ ընկերության գրասենյակն ու նրան վարձակալության համար տարածք տրամադրելով այլ ապահովագրական ընկերությունների հետ հավասար պայմաններով եւ միեւնույն վայրում։ ՏՄՊՊՀ նախագահին իմ կողմից առաջարկվել է իրականացնել հանձնաժողովին օրենքով վերապահված լիազորությունները՝ հարուցել վարչական վարույթ, իրականացնել ուսումնասիրություն՝ Բագրատաշենի մաքսակետում ապահովագրական գործունեություն ծավալող սուբյեկտների կողմից բարձրացված խնդրին արդարացի լուծում տալու համար»։