Իրանցի պաշտոնյան չի բացառել ԱՄՆ-ի հետ միջանկյալ համաձայնության հասնելու հնարավորությունը․ Reuters
Իրանն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները տարբերվող տեսակետներ ունեն Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքում Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների մեղմման հարցի վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Reuters գործակալության հետ զրույցում այդ մասին ասել է իրանցի բարձրաստիճան մի պաշտոնյա՝ հավելելով, որ մարտի սկզբին նախատեսվում են նոր բանակցություններ, քանի որ ռազմական բախման վտանգը մեծանում է։
«Բանակցությունների վերջին փուլը ցույց տվեց, որ ԱՄՆ-ի պատկերացումները պատժամիջոցների մեղմման շրջանակի և մեխանիզմի վերաբերյալ տարբերվում են Իրանի պահանջներից։ Երկու կողմերն էլ պետք է հասնեն պատժամիջոցների վերացման տրամաբանական ժամանակացույցի։ Այս ճանապարհային քարտեզը պետք է լինի ողջամիտ և հիմնված լինի փոխադարձ շահերի վրա», – ասել է պաշտոնյան։
Գործակալությունը հիշեցնում է՝ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ակնկալում է, որ մի քանի օրվա ընթացքում պատրաստ կլինի իրանական առաջարկի նախագիծը, մինչդեռ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ քննարկում է Իրանի նկատմամբ սահմանափակ ռազմական հարվածների տարբերակը։
Ավելին՝ սկզբնաղբյուրում։