«Իմ ցուցմունքը Աստծո առաջ է»
Վերջին իրադարձությունը, երբ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը  հրաժարվեց ցուցմունք տալ դատարանի առաջ, շատերի համար  անակնկալ չէր։ Հանրությունը  դա ընկալեց որպես կանխատեսելի քայլ․ իսկ ինչո՞ւ պետք է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ցուցմունք տա դատարանին, եթե իր ծառայության բնույթը նախ և առաջ հոգևոր է, ոչ վարչական։
Կաթողիկոսը հրավիրվել է հարցաքննության և օգտվել է օրենքով տրված իրավունքից՝ չտալ ցուցմունք։ Իրավական տեսանկյունից սա սովորական ընթացակարգ է։ Բայց հասարակական ընկալման մեջ այս քայլը ստացավ ավելի լայն իմաստ։ Մեղադրանքի ձևակերպումը՝ դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտում, կապված է Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյան-ի կարգալուծման հարցի հետ։ Նույն գործով անցնում են նաև մի շարք բարձրաստիճան հոգևորականներ։ Եվ հենց այստեղ է շարքային քաղաքացու մոտ առաջանում ամենապարզ հարցը՝ եթե խոսքը վերաբերում է եկեղեցական կարգապահական որոշմանը, ապա ինչու՞ է պետությունը միջամտում եկեղեցու ներքին կյանքին։
Նույնիսկ դպրոցականը գիտի, որ եկեղեցին և պետությունը Սահմանադրությամբ անջատ են։ Եկեղեցու ներսում թեմի ղեկավարի նշանակումը կամ ազատումը եկեղեցական իրավասության հարց է։ Երբ այդ գործընթացը տեղափոխվում է քրեական դաշտ, բնական է, որ հասարակության մեջ ձևավորվում  հիմնավորում՝  սա պետություն-եկեղեցի հարաբերությունների լարված փուլ է։ Առավել ևս, երբ տեղեկություններ են շրջանառվում, որ Կաթողիկոսի և մի շարք Սրբազանների ելքը երկրից արգելվել է, որպեսզի խոչընդոտվի  Ավստրիայում նախատեսված եկեղեցական ժողովին։ Եթե դրանց գումարվում են Բարձրաստիճան այլ սրբազանների ձերբակալություններն ու մեղադրանքները, հարցը դուրս է գալիս մեկ անձի շրջանակից և դառնում համակարգային։
Այստեղից էլ բխում է հասարակության  համոզումը՝ եթե Կաթողիկոսը հաշվետու է, ապա  Աստծո առաջ։ Իսկ երբ աշխարհիկ համակարգը փորձում է գնահատել հոգևոր որոշումները, սկսվում է այն պետական քաոսը, որի կենտրոնում այսօր գտնվում է Հայ Առաքելական եկեղեցին։
Եվ հենց այդ պատճառով սա դիտվում է ոչ թե որպես  քրեական գործ , այլ սկզբունքային հարց՝ որտե՞ղ է ավարտվում պետության իրավասությունը, և որտե՞ղ է սկսվում եկեղեցու ինքնավարությունը, որը սահմանադրորեն խախտվում է պետության կողմից։