Հորդորում ենք հիմնազուրկ հայտարարություններ անող անձանց ընդունել մեղքը և անպատասխանատու հայտարարություններ չանել. Տեր Եսայի
Անպատասխանատու հայտարարությունների համար Մայր Աթոռը դատական հայց կներկայացնի՞ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի դեմ, որը հայ բարձրաստիճան հոգեւորականներին մեղադրել է մանկապղծության մեջ։
Հիշեցնենք, որ մեր եկեղեցուն անվանարկող հայտարարությունները ԱԺ նախագահը հնչեցրել է ռուսական լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում։ «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյան ասաց.
«Հորդորում ենք հիմնազուրկ հայտարարություններ անող անձանց ընդունել մեղքը և անպատասխանատու հայտարարություններ չանել։ Պահքի շրջանում սա առավել քան կարևոր է։ Այդկերպ մտացածին ու անհասցե մեղադրանքների համար դատական ատյաններ դիմելու անհրաժեշտություն էլ չի առաջանա»։
Տեր Եսային ուշադրություն գրավեց հանգամանքի վրա, որ տվյալ հարցազրույցից հետո տվյալ անձը գրառում է արել, թե իբր ռուսերենի չիմացության հարց կա քննադատողների մոտ։