«ՍԵՖ Ինտերնեյշնլ»-ի Վանաձորի մասնաճյուղի կառավարիչը ձեռնաշղթայված տեղափոխվեց դատարան
Այսօր՝ հունվարի 5-ին, Հայաստանի քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչութան պետ, Արդարադատության գնդապետ Թաթուլ Շուշանյանի որոշմամբ ստեղծված քննչական խմբի ղեկավար, նույն վարչության հատկապես կարևոր գործերով քննիչ Տարոն Թադևոսյանը միջնորդություն է ներկայացրել Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Վանաձորի նստավայր, որպեսզի դատարանը որպես խափանման միջոց երկամսյա կալանքի որոշում կայացնի Վանաձոր քաղաքի բնակիչ, 36-ամյա Հայկազ Մարտիրոսյանի նկատմամբ: Ինչպես Վանաձորից հայտնում է Shamshyan.com-ը, Հ. Մարտիրոսյանը ձեռնաշղթայված վիճակում Ոստիկանության Տարոնի բաժնից ոստիկանական հատուկ մեքենայով տեղափոխվեց դատարան, որտեղ դատարանի նախագահ Մուշեղ Հարությունյանը դռնփակ դատական նիստ է անցկացնելու և գնալու է խորհրդակցական սենյակ որոշում կայացնելու՝ արդյոք բավարարում է քննիչի միջնորդությունը, թե ոչ: Ֆոտոլրագրողի տեղեկություններով՝ Լոռու մարզի քննչական վարչությունը պարզել է որ Հ. Մարտիրոսյանը, ով հաշվառված է Շիրակի մարզի Ախուրյան գյուղում, նախապես մշակել է վարկային կազմակերպության թալանը և համաձայնության է եկել Երևան քաղաքի Բագրատունյաց փողոցի բնակիկչ, 48-ամյա Արսեն Գրիգորյանի հետ: Բանկի կառավարիչը դեկտեմբերի 29-ին, երեկոյան նախապես անջատել է նշված վարկային կազմակերպության տեսագրող սարքավորումները և այնտեղից գողացել է շուրջ 90 մլն դրամ արժողության ոսկյա իրերի 60-ից ավելի փաթեթ, 50-ից ավելի մետաղադրամի նմանվող դեղնավուն կլոր ձուլակտրոներ, 4800 դոլար և 800 հազար դրամ: Գ. Շամշյանի տեղեկություններով՝ հափշտակությունը կատարելուց հետո Հ. Մարտիորսյանը մտածված բաց է թողել դրամապահոցի արտաքին հատվածի և վարկային կազմակերպության բակի կողմից գտնվող պատուհանի փականները և այդ մասին տեղեկացրել է հանցակցին՝ Ա. Գրիգորյանին: Վերջինս հունվարի 1-ին ժամը 00:10-ի սահմաններում պատուհանը հրելու միջոցով մուտք է գործել վարկային կազմակերպության տարածք և Հ. Մարտիրոսյանից նախապես վերցրած դրամապահոցի փականի կրկնօրինակ բանալիով բացել է պահոցի դուռը և այնտեղից հափշտակել մոտ 280 մլն դրամ ընդհանուր արժողությամբ ոսկյա իրեր և այնտեղ մնացած գումարի մնացած մասը: Մանրամասները՝ այստեղ: