«Իրանի վարչակարգի զոհերին մենք ասում ենք. Ձեզ չենք մոռանալու»՝ ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարություն
Ամերիկայի Ձայն Իրանում բողոքավորների դեմ բռնություն կիրառած բոլոր անձինք պատասխանատվության կենթարկվեն, հայտարարել է այսօր ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարությունը. «Մենք բավարար հնարավորություններ ունենք, որպեսզի պատասխանատվության ենթարկենք նրանց, ովքեր բռնություն են կիրառում Իրանում ցուցարարների դեմ, ովքեր գրաքննություն են իրականացնում եւ ովքեր հափշտակում են Իրանի ժողովրդի միջոցները»: Պետքարտուղարությունը գնահատում է Իրանում անցկացվող ցույցերը որպես արժանապատիվ վերաբերմունքի արժանանալու, կոռուպցիային վերջ տալու, երկրում կառավարման համակարգի թափանցիկությունն ավելացնելու ու տնտեսությունը զարգացնելու Իրանի ժողովրդի պահանջ: «Ցուցարարները պահանջում են նաեւ, որպեսզի վարչակարգը դադարեցնի ազգային հարստությունը մսխել արտերկրում զինված անձանց ֆինանսավորման վրա: Ցավոք, Իրանի կառավարությունը շարունակում է բանտարկել եւ սպանել այն համարձակներին, ովքեր դուրս են գալիս փողոց», – նշված է հայտարարության մեջ: – «Մենք աջակցում ենք Իրանի ժողովրդի օրինական ձգտումները եւ կոչ ենք անում երկրի իշխանություններին թույլ տալ գաղափարների եւ տեղեկատվության ազատ փոխանակումը: Բոլորը պետք է օգտվեն նույն հիմնական տնտեսական եւ քաղաքական ազատություններից, այդ թվում եւ խաղաղ ցույցերի իրավունքից»: Հայտարարության մեջ ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարությունը կտրուկ քննադատում է մոտ հազար քաղաքացիների ձերբակալելու եւ ավելի քան երկու տասնյակ անձանց սպանելու իշխանությունների կողմից ձեռնարկված քայլերը։ «Վարչակարգի զոհերին մենք ասում ենք. Ձեզ չենք մոռանալու»: