Վրաստանն ունի այլ արտաքին քաղաքական կուրս, մենք՝ այլ.Շարմազանով
«Հայաստանի և Վրաստանի հարաբերությունները բավական դրական զարգանում են բոլոր ուղղություններով՝ թե՛ գործադիրի, թե՛ խորհրդարանական մակարդակով, թե՛ ժողովուրդների, թե՛ տնտեսական ու քաղաքական լուրջ հնարավորություններ կան այդ պոտենցիալը զարգացնելու:  Այս այցը սա բացառիկ էր: Վրաստանի հետ Հայաստանը բարեկամ պետություն է, և իրավունք չկա մոռանալու, որ  հայ-վրացական միացյալ զորքերը շատ բնակավայրեր են ազատագրել: Այսօր էլ մենք ունենք շատ լավ հիմք՝ զարգացնելու մեր եղբայրական և բարեկամական հարաբերությունները: Չնայած Վրաստանն ունի այլ արտաքին քաղաքական կուրս, մենք՝ այլ, բայց դա չի խանգարելու մեզ, որպեսզի մենք զարգացնենք մեր եղբայրական հարաբերությունները: Իհարկե, կան բազմաթիվ հարցեր, բայց չկա որևէ հարց, որը հնարավոր չլինի լուծել հայ-վրացական բարձր բանակցությունների միջոցով: Երկու կողմից էլ կա և՛ ցանկություն, և՛ քաղաքական կամք բարեկամական հարաբերությունները զարգացնելու»,-ՀՀԿ Գործադիր մարմնի նիստից հետո լրագրողներին ասաց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովն՝ անդրադառնալով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Վրաստան կատարած այցին: «Նախագահի ներդրումը հայ-վրացական հարաբերությունների ամրապնդման, նաև տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունացման գործում շատ մեծ է: Ես, որպես հայ-վրացական խորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ, պետք է իմ հայ ու վրացի գործընկերների հետ հնարավորինն անենք, որպեսզի նաև խորհրդարանական մակարդակում ազնիվ ու անկեղծ քննարկենք բոլոր հարցերը, մյուս կողմից         կառավարություններն են շատ ինտենսիվ աշխատում»,- շարունակեց նա: ՀՀԿ մամուլի խոսնակը հայ-վրացական հարաբերություններում մեծ նշանակություն է տալիս նաև դեսպանների դերին ու աշխատանքին: Ըստ նրա՝ նաև ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպանն է  ակտիվ աշխատում: