«Գավառի թատրոնի շենքը գրեթե պատրաստ է, բայց կան որոշակի թերություններ». Հակոբ Ղազանչյան (Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ) (video)
Այսօր «Հայելի» ակումբի ասուլիսի ժամանակ անցնող տարին ամփոփեց և գալիք տարվա անելիքներից խոսեց Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյան: Ըստ նրա՝ անցնող տարվա և ընդհանրապես վերջին տասը տարիների կարևոր իրադարձությունն է  «Արտավազդ» թատերական մրցանակաբաշխությունը, որը տարեցտարի հիմնավորվում ու դառնում է տարվա լավագույն թատերական մրցանակաբաշխությունը: Տարվա ձեռքբերումներից նշեց նաև այն, որ Հայաստանի շատ թատրոններ՝ «Դրամատիկական թատրոնը», «Պատանի հանդիսատեսի թատրոնը», «Տիկնիկային թաատրոնը» և այլն,  մասնակցություն են ունեցել միջազգային կարևոր փառատոնների: Գալիք տարվա անելիքներից նշեց երկու հիմնական իրադարձություն. «Եկող տարի ծրագրում ենք կարևոր ուշադրություն դարձնել մարզային թատրոններին  մասնավորապես՝ Կապանի, Գորիսի, Արտաշատի և Գավառի թատրոններին: Ուրախությամբ պետք է հայտնեմ, որ Գավառի թատրոնի շենքը համարյա պատրաստ է: «Արտավազդ» թատերական մրցանակաբաշխությունը 2018թվականին կանցկացվի Գորիսում, որը չորս օր առաջ հռչակվեց ԱՊՀ երկրների մշակութային մայրաքաղաք»: Երկրորդ և գլխավոր իրադարձությունը՝ ըստ Ղազանչյանի,  Հայաստանում կայանալիք  «Թատերական երիտասարդության միջազգային ֆորումն» է, որին կմասնակցեն թատերական երիտասարդ գործիչներ ԱՊՀ երկրներից, Մերձբալթյան երկրներից և Վրաստանից: