«ԱՄՆ-ում ռուսատյաց հիստերիան արդեն պարանոիդ բնույթ է ձեռք բերել: Այն Ռուսաստանի Դաշնությանը եւ ԱՄՆ-ին թույլ չի տալիս առաջ շարժվել իրենց համար կարեւոր ուղղություններով, ինչպես նաեւ լրացուցիչ լարվածություն է առաջացնում աշխարհում :Երկու պետությունների հարաբերություններում շատ խնդիրներ կան` ինչպես հին, այնպես էլ վերջերս առաջացած կամ, ավելի շուտ՝ արհեստականորեն ստեղծված: Հիմնականներից մեկը ռուսատյաց հիստերիան է, որն արդեն պարանոիդ բնույթ է ձեռք բերել: Հենց դա թույլ չի տալիս մեզ առաջ շարժվել մեր երկրների կարեւոր ուղղություններով եւ լրացուցիչ լարվածություն է առաջացնում համաշխարհային ասպարեզում», - հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Չեմ կարծում ,որ « երկաթե վարագույր» տերմինը կիրառելի է ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների ներկա փուլի համար», - ասել է Լավրովը: